Články k tématu: tibet

Koronavirus kosí Číňany. Přes sto mrtvých, 4500 nakažených

28.01. 09:29

Na nový koronavirus v Číně zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Novou bilanci dnes zveřejnily místní úřady. Několik desítek případů je potvrzeno i mimo Čínu, oběti jinde ale hlášeny nejsou. Země přijímají opatření proti šíření koronaviru, například Filipíny zastavily…

Koronavirus se nedaří zastavit. Je po celé Číně, nejmladší nakaženou je dvouletá dívka

25.01. 18:00

V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich nemoci podlehlo. Informovala o tom dnes čínská televize CCTV. Podle listu South China Morning Post je poslední čínskou provincií, kde nebyla nákaza zaznamenána, Tibet.

Čína se mstí Česku? V zahraničí to opět vře!

07.05. 09:20

I v Tibetu zaujala čínská pomsta Česku za jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba. Podle tamních médií přispělo k odvetě i březnové setkání s představitelem tibetské exilové vlády. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pražské Piráty nařkl z poškozování zájmů České republiky.

reklama

Dalajlama byl hospitalizován v nemocnici

09.04. 21:32

Tibetský duchovní vůdce dalajlama byl hospitalizován v Dillí s infekcí dýchacích cest. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dalajlamova osobního tajemníka, podle něhož je stav 83letého dalajlamy stabilizovaný.

FOTO: Neznámý Tibet? Larung Gar - Nejvýše položené neuvěřitelné sídliště

10.03. 17:32

Larung Gar je město v provincii Sêrtar Garzê v Tibetské autonomní prefektuře v čínském Sichuanu. Počet obyvatel je 40 000 a zahrnuje především mnichy a jeptišky, což z něj dělá největší náboženský ústav na světě, a je založen kolem Institutu Serthar založeného Jigme Phuntsokem. Většina obyvatel tu…

Tibet pod čínskou vládou vzkvétá, tvrdí Peking. Šéf komunistů se navážel do dalajlamy

10.03. 11:52

Tibetští aktivisté se dnes sešli v indické Dharamsále a v Dillí, aby si připomněli 60. výročí protičínského povstání v Lhase. Čína v materiálu vydaném agenturou Nová Čína hájí svou politiku v Tibetu jako přínos pro tento hornatý region. V přehledu údajných úspěchů agentura uvedla hospodářský růst,…

"Nenechte se oklamat lží." Čína varovala občany před dalajlamou

14.12. 20:51

Čínská vláda před březnovým 60. výročím neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě varovala Tibeťany, aby "se nenechali oklamat lživými prohlášeními dalajlamy a pochopili důležitost vlády komunistické strany v regionu". Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Tibeťan se upálil na protest proti Číně

09.11. 15:26

Další Tibeťan se upálil na protest proti Číně, oznámila skupina Mezinárodní kampaň za Tibet se sídlem ve Washingtonu. Muž přitom vyzval k návratu duchovního vůdce dalajlamy do vlasti, informovala dnes s odkazem na lidskoprávní organizaci agentura AP.

Stovky radnic a desítky škol dnes vyvěsily vlajku Tibetu

10.03. 16:07

Praha - Na stovkách českých radnic a desítkách škol zavlály v těchto dnech tibetské vlajky. Připomínají oběti povstání, které v Tibetu v roce 1959 potlačili čínští vojáci. Vlajky na podporu lidských práv v Tibetu visí také na budovách pěti krajů.

Tibetský chrám Džókhang zachvátil požár

17.02. 19:16

Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes vypukl rozsáhlý požár. Nikdo nebyl zraněn. Příčina požáru zatím není známa, k dispozici nejsou ani podrobnosti o rozsahu škod.

Voda z Tibetu? Čína chce postavit 1000kilometrový tunel, projekt má však dva háčky

31.10. 09:40

Peking - Vodu z Tibetu do pouště Taklamakan v čínské provincii Sin-ťiang má přivádět tunel o délce 1000 kilometrů. Jsou zde ale dva velké problémy. Jednak by stavba vyvolala pobouření Indie a Bangladéše, tedy zemí na dolním toku Brahmaputry. Druhým problémem je cena.

Tradiční tibetská medicína je navzestupu, Západ zůstává skeptický

24.05. 10:54

Dharamsála - Stoupenci tibetského lékařství ujišťují, že dělá zázraky, ale o její skutečné účinnosti bylo vypracováno jen málo vědeckých studií. Starobylé techniky, které používá při léčbě všech chorob, sahají od pouštění žilou po vkládání bylinek na energetické body na těle.

Dalajláma kritizuje zastánce tvrdé čínské linie, Chybí jim prý soudnost

07.03. 20:24

New York/Peking – V rozhovoru pro americkou stanici HBO duchovní vůdce Tibetu, 14. dalajlama, prohlásil, že čínským zastáncům tvrdé linie chybí soudnost. Odpověděl tak na otázku, co by se stalo, kdyby příštího dalajlamu vybrala Čína. Takové případné rozhodnutí by podle něj bylo bláhové a…

Novým guvernérem Tibetu se stane Čchi Ča-la

15.01. 20:32

Peking - Novým guvernérem Tibetské autonomní oblasti byl jmenován Čchi Ča-la. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.

Dalajlama poděkoval Čechům za podporu Tibetu

19.10. 14:31

Praha - Dalajlama měl dnes přednášku v pražské Lucerně. Poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky.

USA se zlobí na Kerryho: Vykořisťuje Tibet a poškozuje jeho životní prostředí

05.05. 14:35

Washington – Americký ministr zahraničí John Kerry proslul mimo jiné svým postojem nakloněným politice zahraničních intervencí. Kerry a jeho žena Teresa Heinzová Kerryová podle amerického zpravodajské serveru The Daily Caller mají investice ve firmě, která operuje v nejvíce utlačované části Tibetu.

V Tibetu byla nalezena těla horolezců z roku 1999

02.05. 15:55

Káthmándú - Na osmitisícovce Šiša Pangma v Tibetu byla minulý týden nalezena těla dvou amerických horolezců Alexe Lowea a Davida Bridgese, v říjnu 1999 je zabila mohutná lavina. Ostatky by měly být nyní vyzvednuty z ledu.

O Tibetu a náboženství promluvil ministr zahraničí John Kerry

27.04. 14:25

Washington – Americký ministr zahraničí John Kerry ve svém úterním projevu zdůraznil, že je při zahraniční politice třeba dbát na významnou roli, kterou ve světě hraje náboženství. Informoval o tom americký oficiální server Voice of America.

Aktivisté předělali na několik minut čínské vlajky na tibetské

28.03. 15:31

Praha – Na letišti v Praze dnes asi ve 13:40 přistál čínský prezident Si Ťin-pching s delegací. Ještě předtím nahradili aktivisté dvě vlajky vítající čínského prezidenta na Evropské třídě vlajkami Tibetu.

Na Sněmovně dnes najdete tibetskou i tchajwanskou vlajku, vyvěsila je TOP09

10.03. 09:52

Praha - Poslanci TOP 09 vyvěsili na Sněmovně tibetskou a tchajwanskou vlajku. Vlajky mohou lidé vidět pod okny jejich klubových prostor v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí. Viset by tam měly podle informací ČTK celý dnešní den.

reklama
Fotogalerie