Články k tématu: Univerzita Karlova

Univerzita Karlova podala na prezidenta Zemana dvě žaloby

Aktualizovali jsme 11.2.2019, 16:07, 11.02. 15:47

Důvodem je stále nekončící spor ohledně jmenování dvou profesorů. Univerzita dnes u pražského městského soudu podala dvě žaloby, které rozporují rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Fyzik Ivan Ošťádal a historik umění Jiří Fajta měli být již v roce 2015 jmenováni profesory, Zeman to však odmítl.

Zeman znovu odmítl jmenovat Fajta a Ošťádala profesory

14.01. 17:46

Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí univerzity Václav Hájek. Škola podle něho znovu zvažuje podání správních žalob. Zeman odmítl…

Tajemství Alberta Einsteina: Co dělal v Praze?

30.09. 16:32

Jméno Einstein je dnes synonymem pro genialitu. Sám se však ke své pověsti geniálního vědce vypracoval až tvrdou prací i přes to, že se mu ve škole příliš nedařilo. Začátky jeho kariéry byly obtížné, na hvězdné akademické pracoviště jako například Oxford mohl zapomenout a svého času vzal za vděk…

reklama

Indický prezident Kóvind navštívil Karlovu univerzitu. Znalosti studentů ho zaskočily

08.09. 16:55

Praha - Indický prezident Rám Náth Kóvind dnes při třídenní návštěvě Česka zavítal na pražskou Univerzitu Karlovu (UK). V závěru oficiálního programu osobně pohovořil i s několika indickými studenty, kteří se v České republice vzdělávají. Naopak čtveřice českých studentů indologie pronesla před…

Univerzita Karlova udělovala čestné doktoráty, dočkal se imunolog a lingvista

16.05. 17:48

Praha - Čestný doktorát Univerzity Karlovy (UK) převzali dnes odpoledne dva světoví vědci, americký imunolog slovenského původu Ján Vilček a francouzský lingvista Philippe Martin. Oba mají společné to, že se ve svých oborech prosadili již v mladém věku a dosáhli světové úrovně.

Karlova univerzita? Otec vlasti se o svou univerzitu příliš nestaral, jeho zásluhy jsou přeceňované

13.04. 15:16

Mezi četné úspěchy vláda Karla IV., které mu vynesly titul největšího Čecha, nepochybně patří i založení pražského vysokého učení, dnes na jeho počest dokonce pojmenovaném jako Karlova univerzita. Ovšem Karlovy zásluhy na tomto počinu jsou často přeceňované, a naopak bývá příhodně zapomínáno na…

Pražská kavárna ve středověku? Univerzity se ve středověku těšily celé řadě výsad

13.04. 09:05

Univerzity jsou dodnes velmi zvláštní institucí. Každý ví, že se jedná o tradiční centra vzdělanosti, jejichž kořeny sahají až do temného středověku. Ovšem od těch dob se na těchto místech změnilo jen málo, a každý kdo na univerzitě studoval, tak zažil autentický středověky vynález na vlastní kůži.

Ústavní soud zastavil řízení o nečinnosti Miloše Zemana, Fajt stáhl stížnost

06.03. 15:03

Brno - Ústavní soud (ÚS) zastavil řízení, které směřovalo na nečinnost prezidenta Miloše Zemana. Ředitel Národní galerie Jiří Fajt vzal s Karlovou univerzitou zpět stížnost kvůli tomu, že ho hlava státu nejmenovala profesorem.

Zemřel historik Josef Petráň, bylo mu 87 let

05.12. 17:09

Praha - V neděli zemřel český historik Josef Petráň. Jeho specializací byly hospodářské a sociální dějiny pozdního středověku a raného novověku.

Zeman nepůjde k soudu, Ošťadal a Karlova univerzita stáhli žalobu

22.11. 11:35

Praha - Fyzik Ivan Ošťádal a Karlova univerzita v úterý stáhli žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Ošťádal se domáhal toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když jemu a univerzitě nedoručil své rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem.

Prezidentští kandidáti mohou sbírat podpisy na Karlově univerzitě, agitace je ale zakázaná

09.10. 16:10

Praha/Brno - Kandidáti na prezidenta budou moct během října na Univerzitě Karlově v Praze (UK) sbírat podpisy pro kandidaturu. Podobnou akci pořádala už v září také Masarykova univerzita v Brně.

Chuchelská bitka: Den, kdy čeští studenti zaútočili na německé

Aktualizovali jsme 29.6.2017, 22:52, 29.06. 21:43

28. června před 136 lety napadli čeští studenti své německé kolegy. Nelíbilo se jim rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity na českou a německou část. Z incidentu, který je dnes znám jako Chuchelská bitka, vyvázlo několik Němců se zraněními.

Kauza prodeje budov Karlově univerzitě: Obžalovaní odmítli vinu

23.05. 18:25

Praha - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat kauzou prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Otakar Otta, který je obžalován s dalšími sedmi lidmi včetně znalců, vinu odmítl.

Univerzita Karlova si jako první zamluvila Albertov na oslavy 17. listopadu

17.05. 20:09

Praha - Univerzita Karlova i tento rok uspořádá 17. listopadu shromáždění na Albertově. Místo, na které před dvěma roky studenti nesměli kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana, se jí podařilo včas zarezervovat. 

Ošťádal a Univerzita Karlova podali ústavní stížnost na Zemana kvůli profesuře

15.05. 17:14

Brno – Ústavní soud (ÚS) na počátku května obdržel stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Týká se sporu o nejmenování Ošťádala profesorem. Ústavní stížnost bude jako soudce zpravodaj řešit Vojtěch Šimíček.

Čeští vědci pracují na vývoji léčiva proti křehkosti ve stáří

05.04. 19:59

Praha - Vědci z Univerzity Karlovy ve spolupráci s farmaceutickými firmami v rámci projektu SPRINTT evropské iniciativy IMI 2 podílejí na výzkumu Úbytku svalové hmoty a síly ve stáří. Snaží se identifikovat biomarkery pro rozeznání sarkopenie a pro monitorování průběhu a úspěšnosti léčby.

Rektor UK Zima se zastal odsouzeného anarchisty Ševcova

03.03. 17:31

Praha - Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) zastal odsouzeného ruského studenta Igora Ševcova, kterému hrozí vyhoštění do vlasti. Postup, kterým anarchista Ševcov přišel o studentské vízum a nebylo mu prodlouženo ani vízum pracovní,…

Soud bude řešit kauzu prodeje budov Karlově univerzitě

14.01. 14:16

Praha - Usnesení soudkyně, která poslala státnímu zastupitelství k došetření kauzu údajně podvodného prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově, neplatí.

Ve světe má velké renomé, doma bojuje o peníze. Česká egyptologie se potýká s problémy

30.10. 12:05

Praha - Česká egyptologie slaví ve světě nebývalé úspěchy a získali prestižní koncesi v Asúsíru, přesto musí soustavně bojovat s financemi. Důvodem je mimo jiné fakt, že čeští odborníci na starověký Egypt působí pouze v zahraničí.

Soud řeší žalobu akademiku Ošťádala na Zemana

25.08. 14:12

Praha - Pražský městský soud v září veřejně projedná první z žalob, kterou na prezidenta Miloše Zemana podali odmítnutí kandidáti na profesuru. Soudní senát se bude zabývat požadavkem Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy, kteří chtějí, aby soud Zemanovi uložil povinnost jmenovat fyzika Ošťádala…

Stipendijní program pro syrské uprchlíky byl prodloužen

09.06. 14:26

Praha - Vláda se rozhodla prodloužit program "Nové elity pro Sýrii" o jeden rok. V rámci tohoto programu od roku 2015 studuje v České republice 18 syrských uprchlíků.

Z hotelu v Praze vyskočila žena

06.06. 17:09

Praha - Z tříhvězdičkového hotelu na Praze 6, který mimo jiné ubytovává i studenty Univerzity Karlovy, vyskočila v noci na neděli žena (†38). Policie případ vyhodnotila jako sebevraždu, univerzita případ odmítá blíže komentovat.

reklama
Fotogalerie