Články k tématu: ústr

V ÚSTR je dusno: Historikové se přou o svědka v Babišově kauze

20.06. 11:35

Praha - 12 současných i bývalých zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v úterý zaslalo řediteli Zdeňku Hazdrovi dopis. Postavili se v něm za svého kolegu Petra Blažka, který dříve naznačil, že nucený odchod historika Radka Schovánka souvisel s tím, že Schovánek vystupoval jako…

Čeští historici přiznali jsou v šoku z ruského překrucování dějin

07.06. 19:07

Praha - Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na Česko-ruském diskusním fóru zkritizovali Rusko. Uvedli, že je šokuje překrucování dějinných událostí médii.

Šéf ÚSTR na něm chce být na Česko-ruské fóru kvůli archivům

31.05. 11:10

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se podle svého ředitele Zdeňka Hazdry organizačně na Česko-ruském diskusním fóru nepodílí. Hazdra sám se hodlá zúčastnit jen jedné odborné části, která je věnována problematice ruských archivů. Uvedl to na dotaz ČTK v reakci na čtvrteční výzvu…

reklama

Badatelé z ÚSTR chtějí, aby se distancoval od česko-ruského fóra

30.05. 20:59

Praha  - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) by se neměl podle některých jeho pracovníků podílet na Česko-ruském diskusním fóru, které se má uskutečnit za týden v Praze. Účast na akci je podle nich v rozporu se zákonným posláním ústavu. Vyzvali proto dnes radu ústavu, aby zabránila…

Novým členem Rady ÚSTR se stal bývalý disident Martin Palouš

04.04. 17:05

Praha - Novým členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se stal Martin Palouš (67), někdejší disident a diplomat. Senátoři ho zvolili v tajné volbě, získal 51 hlasů z 66 odevzdaných. Kandidátů bylo celkem pět.

70 let od komunistického převratu. O zločinech režimu by se mělo veřejně mluvit, zaznělo na semináři

23.02. 14:31

Praha - O zločinech totalitního režimu a o okolnostech převratu v roce 1948 by se mělo veřejně mluvit, zaznělo dnes na semináři Zločiny komunismu, kterou v Senátu pořádal spolek Mladí demokraté. Historiky si přijeli poslechnout studenti z gymnázií v Pardubicích a v Liberci a také ze Střední odborné…

Alarmující výzkum: Mladí Češi mají více předsudků proti menšinám, osvěta ve škole nepomohla

07.02. 10:46

Praha - O holokaustu, menšinách a toleranci se v českých školách sice učí, na některé rozšířené předsudky to ale nemá vliv. Například ve vztahu k Židům se k nesympatiím přiznalo nejvíce lidí ze skupiny 15 až 29 let.

Senát vyměnil tři ze sedmi členů rady ÚSTR

07.12. 11:48

Praha - Senát dnes vyměnil část členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Nová trojice byla zvolena až ve druhém kole tajné volby, do něhož postoupilo sedm finalistů.

Zaorálek se vykašlal na odboráře, bez jejich vědomí zablokoval žalobu

23.11. 15:51

Praha - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zablokoval dnešní projednání žaloby odborářů Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na ministerstvo. Den před jednáním zneplatnil rozhodnutí, na něž si odbory stěžovaly.

Čeští badatelé z ÚSTR získali data o krajanech internovaných v SSSR

27.09. 14:14

Praha - Badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) získali tisíce záznamů o Češích a Slovácích, kteří prošli systémem Hlavní správy vojenských zajatců a internovaných. Označuje se zkratkou GUPVI a byl zaměřený na vojáky, podobně jako v Česku známější GULAG, který se týkal civilistů.

Srp vyhrožuje Sobotkovi: Chce důkazy o donášení StB, jinak ho zažaluje

17.08. 13:45

Praha - Karel Srp požaduje, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doložil jeho styky se Státní bezpečností (StB), jinak podá žalobu. Srp nebyl zvolen do rady Ústavu pro studium totalitních režimu (ÚSTR), v minulosti byl totiž členem KSČ.

Historik zpochybnil volbu ředitele ÚSTR. Se stížností neuspěl

17.08. 10:58

Brno - Švýcarský historik Adrian Portmann, který zpochybnil výsledek výběrového řízení na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Domáhal se určení čtyř úkonů souvisejících s výběrovým řízením.

Srp podle očekávání nebude členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů

16.08. 22:18

Praha - Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Srp nemůže být členem rady ÚSTR, podle senátorů nesplňuje podmínky. A Ovčáček obratem reaguje

08.08. 19:43

Praha - Senátní volební komise se na dnešním veřejném zasedání usnesla, že dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp nesplňuje podmínky pro to, aby mohl být členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Zeman do rady ÚSTR navrhl Srpa. Čelí podezření ze styků s StB

21.07. 14:06

Praha - Počátkem roku prezident Miloš Zeman neprosadil dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Nyní ho navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ministr Herman je stále zaměstnancem ÚSTR, výpověď je neplatná

26.04. 16:09

Praha - Městský soud v Praze dnes potvrdil, že výpověď současného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) po odvolání z funkce ředitele, je neplatná.

Spisovatelka Procházková členkou Rady ÚSTR nebude, senátoři ji nezvolili

20.04. 11:04

Praha - Spisovatelka Lenka Procházková nebude členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát ji nezvolil ani ve druhém kole tajné volby.

Senát nepodpořil spisovatelku Lenku Procházkovou oo rady ÚSTR

19.04. 19:18

Praha - Senát podle všeho nezvolí spisovatelku Lenku Procházkovou do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). V prvním volebním kole získala jen 15 senátorských hlasů ze 62 odevzdaných.

Výročí Charty 77: ÚSTS připravuje výstavy i twitterovou kampaň

29.12. 19:38

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připomene 40. výročí založení Charty 77 prostřednictvím zahraniční výstavy i kampaně na Twitteru. Význam této skupiny, která usilovala o dodržování lidských práv, představí ÚSTR v cizině ve spolupráci s Českými centry a ministerstvem zahraničí v…

Herman zůstává zaměstnancem ÚSTR, výpověď dle soudu neplatí

19.10. 14:06

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že Daniel Herman, nynější ministr kultury, je stále zaměstnancem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

ÚSTR připravil web o historii v komunistickém Česku

17.08. 16:39

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa.

Ministr kultury Herman u soudu pohořel. Odvolání z čela ÚSTR stále platí

24.05. 18:51

Brno - Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) neuspěl u Nejvyššího soudu ve sporu o platnost jeho odvolání z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Digitalizace dokumentů z dob totality nefunguje podle představ, ukázala kontrola NKÚ

25.04. 08:49

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archiv bezpečnostních složek (Archiv) hospodařily v letech 2012 až 2014 s majetkem a penězi státu. Kontrola se zaměřila mimo jiné na to, jak obě instituce plní jednu ze svých hlavních činností, a na…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie