Články k tématu: Vědci

Čeští experti zkoumají vzácnou spánkovou poruchu, hledají dobrovolníky

15.11. 09:27

Klecany (u Prahy) - Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají vzácnou poruchu spánku, která může souviset s výskytem Parkinsonovy nemoci. Konkrétně se jedná o RBD, při které člověk ve spánku například dělá prudké pohyby nebo křičí. Trpí jí až dvě procenta lidí.

Proč lidé stále ještě čtou papírové knihy?

14.11. 10:49

Čím dál tím víc lidí si čte knížky v elektronické podobě, ať už na elektronické čtečce, na tabletu, nebo třeba na chytrém mobilním telefonu. I tak ale stále existuje velké množství lidí, kteří nedají dopustit na staré dobré papírové knížky. Doktor Mark Hom přišel s několika teoriemi, proč tomu tak…

Vědci jsou překvapeni: Chemické složení galaxií v souhvězdí Persea je podobné Slunci

13.11. 19:10

Brno - Japonská družice, na jejímž vědeckém programu se podílel také Norbert Werner z Masarykovy univerzity v Brně, ukázala. Že chemické složení vzdálené kupy galaxií v souhvězdí Persea je překvapivě podobné jako u Slunce.

reklama

Kouření není jen pasivní a aktivní. Ublížit nám může i kouř ze třetí ruky

13.11. 09:30

Kouření cigaret rozlišujeme na dva druhy. Aktivní, kdy kuřák sám kouří cigaretu a inhaluje škodlivé látky, a pasivní, kdy se kuřák či nekuřák nachází poblíž aktivního kuřáka a pasivně přijímá škodlivé látky ze vzduchu. Věděli jste ale, že je i třetí možnost, jak přijít do styku s kouřem?

Jak funguje lidská paměť a proč ji nedonážeme ovládat?

11.11. 13:14

Vědci z Kanady a Švýcarska testovali mozkové buňky laboratorních myší. Během pokusu zjistili, jak si mozek uchovává vzpomínky. Jde o přelomovou studii, neboť utváření vzpomínek bylo dosud pro lidstvo záhadou.

Proč je obloha modrá a západ Slunce červený?

11.11. 10:35

Tvrdit, že obloha je modrá, je stejné, jako někomu říkat, že přes den je světlo a v noci tma. Nejde o nic výjimečného, významného ani přelomového. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, proč má obloha zrovna modrou barvu, a ne třeba zelenou? A proč se naopak mění při západu Slunce do…

Proč se muži a ženy liší? Vědci rozluštili stovky let starou hádanku

Aktualizovali jsme 10.11.2017, 22:02, 09.11. 16:14

Chování mužů a žen je v některých případech tak odlišné, jak jen to je možné. Vědci dlouho nevěděli proč, nová studie ale zjistila, co za tím vězí. Ženy jsou totiž od přírody hodnější, než muži.

Nebezpečné holení: Víte, jaké problémy si můžete touto běžnou činností způsobit?

06.11. 14:49

Bez řádného oholení si mnoho lidí nedokáže představit svůj obličej, klín nebo nohy. Holení je zkrátka trendem moderní doby a dnes už i prakticky přirozená záležitost. V některých případech ale může tuto činnost doprovázet řada nepříjemných problémů. Jak se jim vyvarovat?

Jsme stále těmi stejnými lidmi jako v pubertě? Člověk se během života změní víc, než se zdálo

Aktualizovali jsme 6.11.2017, 14:46, 06.11. 09:54

Představte si, že jste dosáhli 77 let a slyšíte zprávy o školním srazu. Budete mít příležitost setkat se s několika z vašich bývalých spolužáků, se kterými jste se neviděli od vašich čtrnácti let. Budou vypadat hodně jinak, samozřejmě, ale co jejich osobnosti? Budou mít zhruba stejnou osobnost jako…

Proč nám vypadávají vlasy? A můžeme tomu zabránit?

05.11. 08:41

Japonští odborníci našli gen, který je zodpovědný za opakovanou ztrátu srsti u myší. Jsou přesvědčeni, že jejich objev pomůže vysvětlit, proč někteří lidé trpí tzv. cyklickou alopecií, při níž přicházejí o vlasy i ostatní tělní porost.

Můžeme se spoléhat na vlastní oči? Často vidíme věci, která neexistují. A ani si to neuvědomujeme

Aktualizovali jsme 4.11.2017, 17:20, 04.11. 10:44

Dlouhé roky považovali lékaři a odborníci periferní vidění za jednu ze schopností našeho oka. Vidět předměty na okraji zorného pole se v minulosti hodilo při obraně proti predátorům, dnes má tato funkce svou nezastupitelnou úlohu například za volantem automobilu. Nyní se ale zdá, že není všechno…

Máte doma koberce? Mohou škodit zdraví, měli byste se jich zbavit

Aktualizovali jsme 2.11.2017, 22:01, 02.11. 12:34

Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po nich naši mazlíčci, hrají si na nich děti a naše bosé nohy po nich našlapou kilometry. To vše jim ale dává pořádně zabrat – což je často vidět na jejich vzhledu. A ještě horší je pak to, co na první…

Muži mají větší mozek než ženy. Kdo je ale inteligentnější?

Aktualizovali jsme 2.11.2017, 20:53, 02.11. 11:01

Průměrný lidský mozek váží zhruba 1,4 kilogramů a představuje asi 2 procenta celkové hmotnosti jedince. Je známo, že mužský mozek je ale o něco málo těžší než ženský, zhruba o deset procent. Hraje ale tento rozdíl v inteligenci člověka nějakou roli?

Smrtící věda: Fosgen, yperit nebo chlor. Jaké jsou nejhorší chemické zbraně historie?

02.11. 11:54

V souvislosti s údajným útokem zakázaným plynem sarinem v Sýrii se opět otevřela debata o chemických zbraních. Mezi ně ale nespadá pouze tato látka. Kromě těch známějších jako yperit, fosgen nebo chlor, můžeme totiž v historii nalézt i řadu dalších, neméně hrozivých chemických zbraní.

Představy o smrti byly chybné? Vědci zjistili, jak děsivé je umírání, a co při něm lidé cítí

Aktualizovali jsme 1.11.2017, 22:05, 31.10. 16:45

Strach ze smrti je pro mnoho lidí tím nejhorším, s čím se kdy setkali. Jiní se ale mnohem více bojí samotného umírání. A nyní se prokázalo, že k tomu mají dobrý důvod. Umírání totiž podle nejnovějších výzkumů probíhá úplně jinak, než jak jsme si dosud mysleli. Lidé totiž poté, co zemřou, dokáží…

Pravidlo pěti vteřin: Můžeme snít jídlo, které nám upadlo na zem?

01.11. 13:09

Pravidlo pěti vteřin je oblíbená teorie týkající se jídla spadlého na zem. Podstata pravidla spočívá v tom, že jídlo, které spadlo na podlahu, je možné bezpečně sníst bez zasažení bakteriemi nebo původci nemocí, pokud je zdviženo do pěti sekund. Jak se na něj ale dívají vědci?

Vědci objevili obří planetu, která by podle dosavadních teorií neměla existovat

01.11. 08:00

Londýn - Astronomové objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat. Existence tohoto "planetárního monstra" nesoucího označení NGTS-1b podle vědců odporuje teorii utváření planet, která říká, že planety této velikosti nemohou vznikat…

Čeká vás důležitá schůzka, pohovor nebo rande? Nezáleží, jak jste inteligentní, ale jak působíte

31.10. 14:49

Pracovní pohovor, přijímací zkoušky, první rande, jednání na úřadech. Při některých příležitostech prostě chceme vypadat inteligentnější, než ve skutečnosti jsme. Přiznejme si – přes noc se chytřejšími prostě nastaneme. Přesto existuje několik triků, které vám v tomto směru mohou pomoci.

Kolik času strávíme v pyžamu? Překvapí vás, co všechno v něm lidé dělají

30.10. 10:19

Pyžamo je specifické oblečení, které je většinou z pohodlného materiálu, volné a prodyšné. Prostě pohodlné. Není se proto čemu divit, že v něm lidé často nejen spí, ale také tráví volné chvíle u televize, počítače nebo u knihy. Vědci se proto rozhodli zjistit, kolik času lidé v Británii v pyžamu…

Proč zapomínáme? Podle vědců musíme, jinak by nás to zničilo

Aktualizovali jsme 29.10.2017, 18:48, 29.10. 09:24

Všichni si čas od času stěžujeme na paměť. Podle vědců bychom ale za ni měli být rádi. Je totiž mnohem lepší zapomínat, než si pamatovat vše. Zapomínání nám totiž pomáhá víc, než se zdá.

Vědci zjistili, které hrozby nás mohou opravdu zničit

29.10. 11:39

Zemi hrozí řada nebezpečí. Některá jsou více reálné, jiná méně. Pokud ale chceme spekulovat na vědecké bázi, je potřeba si prvně stanovit, které hrozby jsou skutečné reálné. Na ty upozornil server The Telegraph.

Vědci se spletli. Manželství nám prospívá, tvrdili. Teď zjistili, jaká je realita

29.10. 10:54

Říkalo se, že manželství je pro zdraví člověka prospěšné. Desítky let tomu lidé věřili a vědci to potvrzovali dalšími a dalšími výzkumy. Ten poslední ale podle televize NBC ukázal, jak šíleně se spletli. Je to totiž všechno přesně naopak.

Máte strach ze špinavých toalet? Jedna věc je ještě horší. přesto na ni saháme denně

Aktualizovali jsme 27.10.2017, 22:24, 27.10. 09:17

Máte hrůzu ze špinavých toalet kvůli množství bakterií, které na nich mohou ulpět? Poté byste měli přestat používat některé věcí každodenní potřeby. Na displejích mobilních telefonů a tabletů je totiž podle vědců víc bakterií, než na záchodovém sedátku.

Věčný život? Pro dosažení nesmrtelnosti je paradoxně potřeba zemřít

Aktualizovali jsme 27.10.2017, 17:40, 27.10. 12:39

Zajímá vás, co se stane s lidstvem po vaší smrti? Kdy dojde ropa, vypukne další válka nebo kdo bude prezidentem v roce 2100? Nebo se jen bojíte smrti a chcete se jí vyhnout? Za pouhých pár milionů korun si dnes můžete všechny tyto sny splnit, má to ale jeden háček. Nikdo zatím neví, jestli…

Fotogalerie