Články k tématu: Vesmír, Mars

Jaké to bude na Marsu? Skupina vědců simulovala misi v izraelské poušti Negev

Aktualizovali jsme 19.2.2018, 15:21, 19.02. 07:56

Micpe Ramon (Izrael) - Šestice vědců nedaleko obce Micpe Ramon na pouti Negev po čtyři dny testovala několik aspektů možné budoucí mise na Mars, jako je satelitní komunikace, psychologické dopady izolace nebo pátrání po známkách života v půdě.

Na Marsu byl život? Prý jej vymýtila atomová bomba

15.02. 16:14

Praha - Život na Marsu vyhladili mimozemšťané s jadernými a plazmovými zbraněmi, to tvrdí fyzik a odborník na pohon, doktor John Brandenburg. Také varuje, že by se podobný útok mohl odehrát i na Zemi.

Trump vydá nařízení o nových letech na Měsíc a na Mars

11.12. 18:37

Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump vydá nařízení o nové americké pilotované misi na Měsíc a později i na Mars. Učiní tak na základě doporučení odborníků.

reklama

Cestování na Mars je nemožné? Mozek astronautů čeká nevyhnutelná deformace

09.11. 12:21

Lidé vesmír nejspíš nikdy nekolonizují. Při plánování cesty z modré planety na Mars se musí brát v potaz nejen technická náročnost, finance, ale poslední dobou hlavně přežití. Pokud už technologii na cestu budeme mít, mnohem složitější problém nastává při zjištění, jak to člověk vlastně fyzicky…

Chcete na Mars? NASA obyčejným smrtelníkům zařídí zaslání jejich jména rudou planetu

06.10. 09:59

Washington - Na Mars se můžete dostat, aniž byste na něj opravdu vkročili. Americká NASA totiž nabízí každému virtuální palubní lístek. Jméno bude zaneseno na mikročip v novém marsovském robotu InSight.

Kolonizace vesmírných světů: Jak budeme bydlet na Měsíci a na Marsu?

04.10. 13:35

Nikdo nepochybuje o tom, že jsou povrchy ostatních planet ve sluneční soustavě pro nás krajně nepříznivá. Přesto se nemusíme vzdávat snů o kolonizaci, myslí si vědci. Na měsíci a na Marsu se totiž nachází rozsáhlé tunely a jeskyně, které zde vytvořila podzemní magma. A tyhle prostory by mohly být…

Astronauti letící na Mars páchají jistou sebevraždu? Nový problém může zkomplikovat kolonizaci vesmíru

02.10. 14:50

Kosmické paprsky jsou silným druhem záření, které představuje riziko pro astronauty. Bez ochranného magnetického štítu Země zvyšují riziko vzniku rakoviny a dalších účinků na zdraví. První průzkumníci Marsu mohou čelit dvojnásobně vyššímu riziku, než se dříve myslelo, ukázala nedávná studie…

Společnost SpaceX chce vyslat k Marsu loď s posádkou už v roce 2024

29.09. 16:20

Adelaide (Austrálie) - Americká společnost SpaceX chce za pět let k Marsu vyslat svou první vesmírnou loď s nákladem a dva roky poté má následovat mise s lidskou posádkou.

Jediný způsob, jak dostat člověka na Mars? Recyklování moči a výkalů

30.08. 10:50

Nechutné, ale nezbytné. Tak by se dal popsat nápad ne recyklaci moči, výkalů nebo dokonce i jen vydýchaného vzduchu. Vznikat by mohly plastové nástroje z 3D tiskárny i nové živiny pro cestovatele vesmírem. Podle vědců je absolutní recyklace jediným způsobem, jak mohou lidé podniknout daleké výpravy…

Vědci našli na Marsu podmínky vhodné pro život

17.07. 18:23

Praha - Výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR ukázal, že je na Marsu rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života.

Mise na Mars skončila neúspěchem: Sonda Schiaparelli se roztříštila o povrch planety

25.05. 09:39

Paříž - Evropská kosmická agentura (ESA) a ruský Roskosmos vyslaly loni v říjnu k Marsu experimentální modul Schiaparelli. Mise se však nezdařila. Jak ukázalo vyšetřování, aparát se roztříštil o povrch rudé planety kvůli špatné technické a programové přípravě.

Lidstvo nepochází ze Země? Vědci přišli s revoluční teorií

Aktualizovali jsme 16.3.2017, 22:55, 11.03. 16:05

Londýn - O tom, že se lidé v průběhu milionů let evolucí vyvinuli z drobných mikroorganismů až do současné podoby se dnes učí už děti ve školách. Podle některých vědců ale mohla být jedna fáze našeho evolučního cyklu jiná, než jak se doposud tvrdí. Nemusela se totiž odehrávat na planetě Zemi.

Lety k Marsu v ohrožení? Společnost Mars One posunula termíny

07.12. 20:12

Haag – Hned o několik let odloží britsko-nizozemská společnost Mars One plánované lety na Mars. První misi bez pasažérů chce uskutečnit v roce 2022, místo dosud plánovaného roku 2018, první cestu s lidmi pak v roce 2032, místo dosud uváděného roku 2026.

Závod v dobývání vesmíru? Realita je úplně jiná, varují vědci

29.11. 10:24

Zprávy o novém vesmírném závodu hovoří o plánu NASA vyslat ve 30. letech astronauty na Mars, zatímco ředitel společnosti SpaceX Elon Musk má ambici dostat tam dříve soukromé průzkumníky, připomínají planetární vědci Charles Wohlforth a Amanda Hendrixová úvodem svého komentáře pro server Los Angeles…

Na Marsu bylo objeveno ložisko vodního ledu, je větší než Mexiko

Aktualizovali jsme 24.11.2016, 16:59, 24.11. 13:08

Washington - Americký satelit Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevil obrovské ložisko vodního ledu ukryté nehluboko pod povrchem Marsu. Odborníky k významnému objevu přivedl zájem o zvláštně hrbolatý terén v části oblasti nazvané Utopia Planitia.

Smutná zpráva: Schiaparelli se roztříštil o povrch Marsu

21.10. 22:46

Darmstadt (Německo) - Experimentální modul Schiaparelli se během přistávacího manévru roztříštil o povrch Marsu. Po dopadu zřejmě explodoval.

Na Marsu měl přistát modul Schiaparelli. Nikdo zatím neví, zda úspěšně

Aktualizovali jsme 20.10.2016, 12:40, 19.10. 20:49

Darmstadt – Modul Schiaparelli ve středu patrně přistál na Marsu. Jestli ale úspěšně, se zatím neví, protože pozemní řídící středisko ještě nedostalo očekávaný potvrzující signál. Dopravit vědecké aparáty na povrch Marsu je technicky složitý manévr a ESA v minulosti s několika přístroji neuspěla.…

Modul Schiaparelli se oddělil sondy ExoMars, ve středu přistane na Marsu

16.10. 19:35

Berlín - Hledání případných stop života na povrchu rudé planety může brzy začít. Od sondy ExoMars se dnes oddělil sestupný modul Schiaparelli, který by měl ve středu přistát na Marsu.

SpaceX chce odletět na Mars. Staví obří kolonizační loď

03.10. 08:10

Hawthorne (USA) - Od posledního přistání na Měsíci uplynulo více než 40 let a šlo o první a poslední případ, kdy lidstvo "bosou" nohou vstoupilo na jinou planetu. Ačkoliv se od té doby nic podobného nepovedlo, v blízké budoucnosti bychom se mohli dočkat nejen přistání na Marsu, ale i jeho…

Svět se chystá na cestu na Mars. V Alpách se zkoumají podmínky pro misi

23.08. 09:33

Kolín nad Rýnem - Příprava pro budoucí mise na Mars probíhá také vysoko ve Walliských Alpách. Skupina pěti mužů a pěti žen tam bude tento týden testovat, jak lidský organismus reaguje na nedostatek kyslíku a na nízký tlak vzduchu.

NASA potvrdila první část mise na Mars. Za dva roky poprvé odstartují superrakety

29.07. 10:08

Washington – Speciální systém NASA Space Launch Systém (SLS) se poprvé vyzkouší na podzim roku 2018, a to i navzdory zpoždění jednoho z klíčových prvků. Superrakety mají dopravit kosmickou loď Orion na Mars.

Zvuky rudé plany? Rover NASA pro misi na Mars jde do finále

25.07. 09:20

Washington - Vozítko agentury NASA, s pracovním názvem 2020 Mars, míří v přípravách na svou misi do finální projektové a stavební fáze.

Bude mít na Měsíci základnu Rusko i USA? Mohla by pomoc s letem na Mars

21.07. 12:03

Washington – Bude to už téměř 50 let, kdy NASA vyhrála vesmírný závod proti Sovětskému svazu. V roce 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce, americké společnosti by se tam rádi vrátily a tentokrát po boku Rusů a možná i bez NASA.

VIDEO: Na Marsu se děje něco neobvyklého. Vědci objevili podivné úkazy na povrchu planety

Aktualizovali jsme 1.7.2016, 21:29, 01.07. 09:35

Pasadena - Bohužel se nejedná o mimozemskou zprávu. Ale děje se tam něco neobvyklého, co vědci nespatřili nikde jinde ve vesmíru.

reklama
Fotogalerie