Články k tématu: Volby Německo

Merkelová uznala neúspěch CDU v Dolním Sasku

16.10. 16:31

Berlín/Hannover - Křesťanští demokraté (CDU) nedosáhli podle německé kancléřky Angely Merkelové svého volebního cíle, když v zemském hlasování v Dolním Sasku skončili až druzí. Terčem kritiky se stali svobodní demokraté (FDP) v Dolním Sasku, kteří se rozhodli, že nebudou jednat o koalici se…

Volby v Dolním Sasku vyhrála SPD, do sněmu se jen taktak dostala i AfD

15.10. 18:36

Hannover - Předčasné volby v Dolním Sasku vyhráli sociální demokraté (SPD) před demokraty křesťanskými (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Do zemského sněmu jdou také Zelení, svobodní demokraté (FDP) a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

V Dolním Sasku začaly volby, o vítězství se utkají SPD a CDU

15.10. 10:38

Hannover - V německé spolkové zemi Dolní Sasko začaly předčasné volby. Mírným favoritem hlasování je sociální demokracie (SPD) s podporou asi 34 procent voličů, následovaná kresťanskými demokraty (CDU) se 33 procenty. Zemská vláda SPD a Zelených po volbách podle všeho skončí.

reklama

Rodí se jamajská koalice. Merkelová chce vládu s FDP a Zelenými

07.10. 13:43

Drážďany - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poprvé oznámila, že její křesťanští demokraté (CDU) budou o nové vládní koalici vyjednávat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

SPD musí víc šetřit, kvůli výsledku voleb dostane méně peněz

05.10. 12:20

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) se po neúspěchu v parlamentních volbách dostala do finančních potíží. V rozpočtu má mezeru ve výši jednoho až 1,5 milionu eur (25,8 až 38,8 milionu korun).

Malicherné spory v novém Bundestagu? Nikdo nechce sedět vedle AfD

05.10. 08:06

Berlín – Strana Alternativa pro Německo (AfD) se vůbec poprvé dostala do parlamentu. Hned ale vyvolala spory. Nikdo vedle poslanců této strany nechce sedět.

Východní Němci by se radši připojili k Česku? Volbou AfD se mstí západní části země, píší média

30.09. 13:10

Berlín - Britský server Guardian analyzuje německé volby z pohledu toho, jak se volilo v bývalých východních spolkových zemích, a jak v těch západních. Za přelomový vstup nacionalistů do parlamentu poprvé od druhé světové války mohou zejména východní Němci. Server svou reportáž sepsal ze sasko…

Klaus a Zeman si padají s Putinem do náruče. Diplomat tvrdě udeřil

28.09. 14:19

Praha - Turkolog, překladatel a bývalý diplomat Tomáš Laně poukazuje na to, že probírat se mapou volebních výsledků v Německu je velmi poučné. Zvláště zajímavá je pak podle něj populistická Alternativa pro Německo (AfD), která má řadu příznivců také v České republice.

Výsledek německých voleb Macronovy plány na reformu EU předem torpédoval, píší média

27.09. 12:07

Paříž - Evropské deníky dnes komentují návrhy Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie, které francouzský prezident v úterý představil na pařížské Sorbonně. Listy se shodují především v tom, že bez německého souhlasu nemá Macronovo úsilí naději na úspěch.

Merkelová je sice oslabena, odepisovat ji ale nemůžeme

27.09. 10:08

Berlín - "Největší ztroskotanec voleb", řekl o Merkelové její politický rival Martin Schulz po vyhlášení výsledků. I přes jasné vítězství psaly světové deníky o tom, jak kancléřka ztrácí moc. Její strana CDU získala jeden z nejhorších volebních výsledků v historii a předchozí vládnoucí období bylo…

Česko je ve světě raritou: Proč se u nás volí dva dny?

27.09. 09:06

Praha - Víkendové německé volby si němečtí voliči odbyli za pouhých deset hodin. V Česku se přitom do všech typů voleb volí dva dny, celkem čtrnáct hodin. Naše země je tak světovou raritou, jinde ve světě je typické to, že voliči mají na vhození svého lístku do urny jeden volební den.

Pod Seehoferem se houpe židle, kvůli propadu bavorské CSU se volá po jeho rezignaci

26.09. 15:41

Mnichov - Konzervativní unie CDU/CSU oproti volbám před čtyřmi lety přišla zhruba o 8,5 procentního bodu. CSU v Bavorsku ztratila dokonce 10,5 bodu, když dostala 38,8 procenta hlasů. Objevují se proto hlasy, že by měl šéf CSU Horst Seehofer (68) rezignovat.

Jamajka má radost z německých voleb, vyjednávání o koalici jí dělá reklamu

26.09. 13:35

Berlín - Po nedělních parlamentních volbách v Německu to vypadá, že jedinou schůdnou koalicí bude svazek CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Tomuto uskupení se přezdívá Jamajka, čehož si již všiml i stejnojmenný karibský ostrov. A je poctěn.

Němci nechtějí velkou koalici, bližší jim je "Jamajka"

26.09. 11:09

Berlín - 57 procent Němců by si dle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD přálo po volbách koalici konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Velkou koalici složenou z CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) jen 31 procent.

Z úspěchu AfD se moc neradujte, nejsou to kamarádi Čechů, upozorňuje Zahradil

26.09. 08:04

Praha – Německé volby vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, velké pozornosti se ale dostává také třetí Alternativě pro Německo. To nadchlo například někdejšího českého prezidenta a expředsedu ODS Václava Klause. Jak ale poukazuje další známý občanský demokrat, oslavy nejsou…

V Bundestagu usedne i Čech Bystroň. Bojovník proti migrantům, ekonom a euroskeptik

26.09. 07:50

Berlín - Ekonom a český emigrant Petr Bystroň se stal jedním z nových poslanců v německém Bundestagu. Do voleb kandidoval v barvách euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD). Čech byl přitom v hledáčku německé kontrarozvědky, radit měl také odpůrci islamizace Martinu Konvičkovi.

Bratři Okamurovi se liší jako noc a den. Jejich pohled na německé volby je diametrálně odlišný

26.09. 07:43

Praha/Berlín - Vítězství Angely Merkelové a její CDU vyvolal i reakce některých českých politiků. Názorový rozpor je nejpatrnější u bratrů Okamurových. Hayato (KDU-ČSL) si vítězství kancléřky pochvaluje, jeho bratr Tomio (SPD) z výsledků voleb nadšený není, důraz ale klade na volební zisk…

Angelu Merkelovou čekají těžké časy?: Volby otřásly jejím sebevědomím

26.09. 07:42

Berlín - Německé volby vyhrála dle očekávání Angela Merkelová, přesto důvodů k radosti příliš nemá. Vzestup pravicové Alternativy pro Německo (AfD) znamená převážně protest voličů, a do parlamentů se poprvé od druhé světové války dostala strana, která se netají svým rasismem. Vládu tak čekají čtyři…

Patová situace? V Německu se spekuluje o předčasných volbách, Merkelová promluvila

25.09. 16:42

Berlín - Při sestavování nové německé vlády bude chtít CDU/CSU jednat se svobodnými demokraty (FDP), Zelenými, ale i se sociálními demokraty (SPD). Spekulace o předčasných volbách kancléřka Angela Merkelová odmítla.

Zeman poslal Merkelové telegram. Popřál jí štěstí v nelehkém jednání o nové koalici

25.09. 16:17

Praha - Parlamentní volby v Německu počtvrté v řadě vyhrála konzervativní unie CDU/CSU. Prezident Miloš Zeman pogratuloval kancléřce Angele Merkelové a popřál jí hodně štěstí v nelehkém jednání o nové vládní koalici.

Politické zemětřesení v Německu? Šéf CSU zpochybnil společnou frakci s CDU

25.09. 16:07

Berlín - Vládní CDU/CSU sice opět vyhrála parlamentní volby, ztráta hlasů však vyvolala mnoho otázek. Šéf CSU Horst Seehofer dnes dokonce nakrátko otevřel debatu o tom, zda má jeho strana mít společnou frakci v parlamentu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Šéfka AfD zaskočila kolegy a odešla z tiskovky. Nechce být součástí frakce strany v parlamentu

Aktualizovali jsme 25.9.2017, 15:30, 25.09. 12:00

Berlín - Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes uvedla, že nebude součástí frakce své strany ve Spolkovém sněmu. Společnou tiskovou konferenci lídrů strany po několika minutách opustila. Hned po nedělních volbách se tak ukazují prudké názorové rozdíly ve straně, která bude v…

Bude německá politika nepředvídatelná? Rebelové z AfD pořádně zčeří vody

25.09. 11:51

Bratislava/Varšava/Berlín - Volební překvapení se po vítězství konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové v Německu podle slovenských médií nekonalo, byť zároveň poukázala na ztráty CDU/CSU a na volební zisk Alternativy pro Německo (AfD).

Do Spolkového sněmu se dostal i český emigrant Bystroň, šéf bavorské AfD

25.09. 10:48

Berlín - Do německého Spolkového sněmu se dostal také syn českých emigrantů Petr Bystroň. Do poslaneckých lavic usedne coby zástupce protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Podle listu Süddeutsche Zeitung bavorské AfD vyšla strategie, kterou před volbami zvolila: útočit na vládní CSU a…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací