zaměstnanci

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Počet zaměstnanců placených z rozpočtu letos vzrostl o 10.177 na 499.056

Domov

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10.177 víc než loni. Nejpočetnější skupinou státních zaměstnanců jsou učitelé, tvoří 38,9 procenta z nich. Následují nepedagogičtí pracovníci ve školství a příslušníci ozbrojených sil. Na platy státních zaměstnanců by mělo letos jít 265,1 miliardy korun.

Ilustrační foto

Hromadné propouštění oznámí týdně až tři firmy, většina jich ale propouštět nehodlá

Byznys

Zhruba čtyři pětiny firem s více než desítkou zaměstnanců v Česku hodnotí svou situaci i přes nynější krizi jako dobrou. Zhoršení hospodářského výsledku očekávají tři z deseti podniků. Případné propouštění plánuje 11 procent zaměstnavatelů. Nejvíc ohroženi jsou lidé s nízkou kvalifikací. Naopak 79 procent firem se chystá nabírat. Stále jim chybějí kvalifikovaní specialisté. Ukázal to rozsáhlý průzkum o situaci na trhu práce, do kterého se loni v listopadu a prosinci zapojilo téměř 40.200 zaměstnavatelů. Výsledky dnes na tiskové konferenci představili ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Práce v kanceláři

Analytici: Problémem trhu práce v Česku je nedostatek pracovníků

Byznys

Dnešní data o únorové nezaměstnanosti ukazují, že problémem trhu práce není počet lidí bez práce, ale spíše nedostatek pracovníků. Další vývoj je nejistý s ohledem na konflikt na Ukrajině, kdy řadě firem odešli zaměstnanci z Ukrajiny a na druhou stranu přicházejí do ČR uprchlíci, především ženy.

Jana Maláčová

Domov

Maláčová nemá problém s koncem Antiviru, pokud bude rozvolňování pokračovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem.

Daně, ilustrační foto

Daně v roce 2021: Co všechno se mění?

Byznys

Nejvýznamnějšími změnami v daních bude příští rok zrušení superhrubé mzdy používané od roku 2008, zavedení dvou sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň bude zaveden stravenkový paušál jako alternativa k stravenkám a podnikatelé budou moci využít paušální daň. Změní se rovněž daňový řád, který například automaticky prodlužuje základní tříměsíční lhůtu na podání daňového přiznání na čtyři měsíce, pokud přiznání podá poplatník elektronicky.

Daně, ilustrační fotografie

Byznys

Rýsují se daňové změny. Kolik budou platit zaměstnanci s nižšími příjmy?

Po dosavadním jednání o výši daně z příjmu zaměstnanců po zrušení superhrubé mzdy počítá ANO a ČSSD s dvojí sazbou. Zaměstnanci s nižšími příjmy by měli mít příjem zdaněn 15 procenty, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po dnešním jednání s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Průzkum: Koronakrize zasáhla třetinu zaměstnanců v Česku, mzdy klesají

Byznys

Krize kvůli pandemii koronaviru zasáhla více než třetinu zaměstnanců v Česku. Vyplývá to z průzkumů personální agentury Grafton Recruitment z letošního února a června. Většinou účastníci průzkumů zaznamenali pokles mezd. O práci podle průzkumů přišla asi čtyři procenta ekonomicky aktivních lidí ve věku od 18 do 65 let.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Je nákaza u zaměstnanců v první linii pracovní úraz? Právníci odpovídají

Byznys

Zdravotníci a další pracovníci, kteří v době karantény chodí do zaměstnání, mají v případě nákazy koronavirem nárok na odškodnění. Postupovat by se mělo jako u běžného pracovního úrazu. Zaměstnanci přitom nemají povinnost dokazovat, že se nakazili přímo v práci. Uvedl to právní tým společnosti Vindicia, která pomáhá poškozeným získat odškodnění.

Ilustrační fotografie

ČRo zvýší zaměstnancům mzdy v roce 2020

Domov

Český rozhlas navýší od začátku příštího roku mzdy všem zaměstnancům o tři procenta, nejméně ale o 1500 Kč. Vzroste i příspěvek na penzijní připojištění. Vedení ČRo se na tom dohodlo s odbory. Na jednání rady rozhlasu to dnes oznámil generální ředitel René Zavoral. Zvýšení mezd a navýšení penzijního připojištění vyjde ročně na 40 milionů korun.

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie

V České republice je problémem malý podíl částečných úvazků

Domov

Česká republika má ve srovnání s EU rezervy v zaměstnávání žen na částečný úvazek. V ČR je zhruba deset procent žen zaměstnaných na částečný úvazek, průměr EU činí 24,5 procenta a v Německu až 37,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla spoluzakládající členka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek, pedagožka Anna Putnová. Asociace analyzovala statistické údaje EU a Českého statistického úřadu.

Ilustrační fotografie

V Česku chybějí tisíce profesionálních řidičů. Problém je i jejich vysoký věkový průměr

Domov

Omezování spojů, problémy s dopravní obslužností celých regionů, přetížení stávajících zaměstnanců – to jsou jen některé dopady nedostatku řidičů v osobní přepravě. Bez profesionálů zajišťujících dopravu osob a zboží si náš současný život nedovedeme představit. Co stojí za dlouhodobým nedostatkem řidičů? A je možné tento problém vyřešit?

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie

České firmy chtějí zkrátit proces přijímání zaměstnanců ze zemí mimo EU. Inspiraci vidí v Polsku či Maďarsku

Domov

Pokud chtějí průmyslové firmy v Česku obsadit volné místo uchazečem ze země mimo Evropskou unii, znamená to pro ně i půlroční čekání. Výrazně to přitom pociťuji i na vynaložených nákladech. Svaz průmyslu a dopravy chce proto zkrátit měsíční lhůtu vyvěšení volné pozice na Úřadu práce. Průmyslové firmy a personalisté by však volili komplexnější zjednodušení, o pracovní povolení by měli žádat přímo zaměstnavatelé. Jako vzor uvádějí dlouhodobě fungující systém v Polsku či Maďarsku.

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 19:44

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy