Články k tématu: Zaríf, Muhammad Džavad

Írán se vrhl na obohacování uranu. Bude mít brzy jadernou zbraň?

16.01. 12:05

Írán nyní obohacuje víc uranu, než obohacoval před uzavřením dohody o svém jaderném programu v roce 2015 (JCPOA). V televizním vystoupení to dnes uvedl íránský prezident Hasan Rúhání.

Trump nařídil zabít Solejmáního už loni? Z Íránu přicházejí překvapivé informace

15.01. 10:27

Americký prezident Donald Trump dal příkaz k likvidaci klíčového íránského generála Kásema Solejmáního už před sedmi měsíci. V Dillí to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Americké bezpilotní letadlo generála zabilo 3. ledna v Bagdádu a Írán o pět dní později zaútočil…

Zkáza boeingu v Íránu: Proč voják vypálil raketu? Zůstává řada nejasností

11.01. 16:28

Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard přijal plnou odpovědnost za to, že jeho jednotka ve středu omylem sestřelila ukrajinské dopravní letadlo. Řekl to dnes ve státní televizi. V troskách letadla zahynulo všech 176 lidí na palubě.

reklama

Kdo sestřelil ukrajinský boeing? Írán přiznal děsivou pravdu

Aktualizovali jsme 11.1.2020, 09:40, 11.01. 08:35

Írán dnes přiznal, že jeho armáda ve středu neúmyslně sestřelila ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. Důvodem byla lidská chyba, uvedla íránská státní televize s odvoláním na prohlášení íránské armády. Íránské úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou za něj…

13 možností, jak vrátit Američanům úder. Otevře Írán dveře do pekla?

07.01. 14:26

Tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti dnes oznámil, že Írán zvažuje 13 možností odvety za zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Zároveň bez bližších podrobností zdůraznil, že i ta nejmírnější varianta by byla pro Spojené státy zničující. Informovala o tom agentura Fars.

Nejen armáda USA. Teroristický je i Pentagon, rozhodl íránský parlament

07.01. 10:37

Íránský parlament dnes schválil novelu zákona označující americké ozbrojené síly a Pentagon za teroristy. Právní úprava je reakcí na zabití velitele oddílů íránských revolučních gard Kásema Solejmáního, kterého v pátek usmrtila u letiště v Bagdádu raketa Spojených států.

Pomsta USA? Nerespektují dohodu, doplatil na to šéf íránské diplomacie

07.01. 08:35

Spojené státy odmítly vydat vízum šéfovi íránské diplomacie Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, který chce ve čtvrtek promluvit před Radou bezpečnosti OSN (RB OSN) sídlící v New Yorku o smrti generála Kásema Solejmáního. Toho na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek zabila americká armáda…

Bude válka s USA? Írán je po zabití Solejmaního rozzuřen

03.01. 09:33

Smrt velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. V reakci na noční útok v Bagdádu, jehož obětí se Solejmání stal, to dnes prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta.

Napětí v Perském zálivu: Íránský ministr důrazně varoval lodě a tankery

29.08. 09:52

Írán urychlí právní proces kolem ropného tankeru Stena Impero, který Íránci zadrželi v červenci v oblasti Hormuzského průlivu. Prohlásil to dnes v Malajsii íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Trump skřípe zuby, na summitu G7 se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie

Aktualizovali jsme 25.8.2019, 21:24, 25.08. 19:55

Na místo konání summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu dnes překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

USA daly šéfa íránské diplomacie na černou listinu, Zaríf se sankcím vysmál

01.08. 11:45

Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na sankční seznam. Na svém webu to dnes oznámilo americké ministerstvo financí, které sankce spravuje. Zaríf podle agentury Reuters uvedl, že USA ho daly na černou listinu, protože představuje hrozbu pro americkou agendu.…

Sankce? Šéf íránské diplomacie se Americe vysmál

15.12. 19:47

Americké sankce nebudou mít dopad na íránskou politiku doma či v zahraničí. Na konferenci v katarském Dauhá to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Pokud jde o válku v Jemenu, šéf íránské diplomacie znovu popřel, že by Teherán ozbrojoval šíitské povstalce z klanu Húsíů,…

Írán se vzteká: Trump ničí důvěryhodnost USA

07.09. 18:14

Teherán - Americký prezident Donald Trump ničí důvěryhodnost Spojených států, zatímco Írán se zabývá politickým řešením situace v Sýrii. Na twitteru to dnes podle agentury Reuters napsal íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Zarífův výrok přichází ve chvíli, kdy lídři Ruska, Íránu a…

Šéf íránské diplomacie se zlobí: USA vedou proti Teheránu psychologickou válku

26.08. 13:08

Teherán - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf pokračuje v nevybíravé kritice Spojených států. USA podle něj vede proti Íránu a jeho obchodním partnerům psychologickou válku.

USA podle Íránu chtějí svrhnout režim v Teheránu

19.08. 14:11

Teherán - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil Spojené státy ze snahy o svržení režimu v Teheránu.

Írán se odmítá podřídit sankcím USA: Amerika je v pasti starých iluzí, vzkázal íránský ministr zahraničí

23.05. 11:21

Teherán - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes odmítl kritiku ze strany šéfa americké diplomacie Mikea Pompea vůči Íránu. Zaríf ji označil za nepravdivou a postavenou na "starých iluzích". V rozhovoru se státí televizí také dodal, že Washington se stal "rukojmím nátlakových skupin".

EU podle Íránu nedělá dost pro zachování jaderné dohody

20.05. 19:18

Teherán - Evropská unie nečiní dost, aby pro Írán zachovala přínosy mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 poté, co od ní odstoupily Spojené státy. Podle agentury Reuters to dnes v Teheránu řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf evropskému komisaři pro klimatické změny a energie…

Schůzka byla dobrá a konstruktivní, chválí íránský ministr jednání s EU

15.05. 14:35

Brusel - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf po dnešním jednání se šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou řekl, že šlo o dobrou a konstruktivní schůzku. S odvoláním na íránskou agenturu Tasnim o tom informovala agentura Reuters. Rozhovory Íránu s evropskými představiteli o…

Íránský ministr zahraničí získal ruské záruky o zachování dohody, vypovězené USA

14.05. 12:14

Moskva - Íránu se dostalo od Ruska ujištění, že závazky plynoucí z dohody o íránském jaderném programu budou dál platit, přestože USA od této dohody odstoupily. Uvedl to dnes íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf po jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Írán se obrací na Čínu, Rusko a Brusel. Nechce konec jaderného dohody

13.05. 16:17

Teherán - Budou-li zájmy Íránu zachovány, Teherán se bude dohodou o íránském jaderném programu z roku 2015 nadále řídit, zopakoval dnes podle agentury Reuters íránský prezident Hasan Rúhání. Podobu dohody bez účasti USA, které od ní odstoupily v úterý, se při nynější zahraniční cestě do Pekingu,…

Netanjahu varovně zdvihá prst: Na Írán zaútočíme bez váhání

18.02. 14:24

Mnichov - V bavorské metropoli dnes končí bezpečnostní konference. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Írán je největší hrozbou pro dnešní svět a Izrael proti němu bude konat bez zaváhání, pokud to bude potřeba.

Lavrov podpořil Írán: Moskva bude dál hájit jadernou dohodu s Teheránem

10.01. 18:18

Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě jedná se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem. Zopakoval, že Moskva bude i nadále hájit dohodu o íránském jaderném programu.

Má se Trump vrátit do školy? Írán americkému prezidentovi doporučil doučování ze zeměpisu

14.10. 19:16

Teherán - Ameriký prezident Donald Trump v pátek kritizoval jadernou smlouvu šesti světových mocností s Íránem. Hovořil o Perském zálivu, mořské ploše mezi Arabským poloostrovem a Íránem, jako o "Arabském zálivu". Íránští politici dnes reagovali slovy, že by se měl šéf Bílého domu doučit zeměpis.

Pokud USA přestanou respektovat jadernou dohodu, tak my také, hrozí Írán

28.09. 19:33

Teherán - Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem se za prezidentování Donalda Trumpa zhoršují. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že jeho země přestane respektovat jadernou dohodu z roku 2015, pokud tak učiní i Spojené státy.

reklama
Fotogalerie