zdraví

Ilustrační fotografie.

SZÚ: Česko je na hranici epidemie akutních respiračních infekcí

Domov

Česko je na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest, v mezitýdenním srovnání se nemocnost zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Mezi akutní respirační infekce lékaři počítají chřipku, RS viry (RSV) a další infekce. V minulých týdnech nejvíc přibývalo nemocných dětí, za uplynulých sedm dní naopak nejvíce roste nemocnost ve věkové skupině jejich rodičů.

Léky, ilustrační fotografie

Neurolog: Léky na bolest hlavy v nadměrném množství ji mohou i způsobovat

Domov

Užívání nadměrného množství léků na bolest hlavy může paradoxně tuto bolest i způsobovat. Problém s ním mají například pacienti s migrénou. V tiskové zprávě registru léčby pacientů s migrénou RegMig to uvedl neurolog z Ústřední vojenské nemocnice Tomáš Nežádal, který je předsedou Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy České neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Nemocné ledviny nemusíte rozpoznat. Jak o ně pečovat a kdy zajít k lékaři?

Nemocné ledviny nemusíte rozpoznat. Jak o ně pečovat a kdy zajít k lékaři?

Revue

Na druhý čtvrtek v březnu připadá Světový den ledvin. Jeho cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Chronickým onemocněním tohoto orgánu trpí na světě 10–15 % lidí, a to bez ohledu na věk. Jak pečovat o ledviny, co jim škodí a co naopak pomáhá jejich správnému fungování, vysvětluje odborná konzultantka lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

Lékaři, ilustrační fotografie.

Desetina pacientů po infarktu má do tří let další příhodu

Domov

Desetina pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt, má do tří let další takovou příhodu. Zhruba každý dvacátý s prodělaným infarktem pak během této doby z kardiovaskulárních příčin zemře. Část následných příhod je způsobena tím, že pacienti nedodržují doporučenou léčbu. Novinářům to dnes řekl kardiolog Petr Ošťádal z Nemocnice Na Homolce.

Ilustrační fotografie.

Vědci popsali mechanismus, který ovlivňuje účinnost imunoterapie

Domov

Vědci a lékaři z brněnských pracovišť popsali dosud neznámý mechanismus, který v konečném důsledku ovlivňuje účinnost imunoterapie. Jde o nákladnou léčbu některých typů rakoviny. Objev by mohl zvýšit účinnost personalizované léčby, informovala dnes ČTK Ester Jarour z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Journal for Immunotherapy of Cancer.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Studie: Uzávěry lidskému zdraví nejspíš neškodí víc než koronavirus

Svět

Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro lidské zdraví než pandemie samotná. Vyplývá to ze studie amerických vědců, uveřejněné v odborném časopise BMJ Global Health. Studie na mezinárodních datech zkoumala dopady uzávěr na úmrtnost, pravidelné lékařské prohlídky a duševní zdraví.

lékaři

Lékaři po epidemii zaznamenali nárůst problémů se žaludkem či játry

Domov

Lékaři v době končící epidemie covidu-19 zaznamenali u pacientů víc problémů ze žaludkem, žlučníkem či játry. Souvisí často s omezením pohybu v době lockdownu, vyšší konzumací jídla či alkoholu. Většina lidí přibrala za první vlny epidemie i několik kilogramů, roli hrálo i odkládání naplánovaných vyšetření či operací. Informovali o tom dnes zástupci 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Většina lidí se dál obává o zdraví blízkých, ukázal průzkum

Domov

S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s jeho únorových průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil.

Koronavirus SARS-CoV-2

Svět

Nakažlivější britská mutace koronaviru se může lišit i příznaky

Příznaky u lidí nakažených covidem-19 se podle britského průzkumu liší podle toho, zda pacienty zasáhla britská mutace nebo původní covid. Ti s britskou mutací mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Ztráta chuti a čichu je u nich naopak méně častá, píše agentura Reuters.

obezita

Obézní lidé a nemoc covid-19. Co odhalil nejnovější průzkum?

Domov

Tři čtvrtiny obézních lidí vnímají svou tělesnou hmotnost jako riziko zhoršeného průběhu onemocnění covid-19. Nad rámec doporučených opatření se však chrání jen dvě třetiny z této skupiny lidí. Většina se však rozhodla, že v tomto roce změní svůj životní styl, upraví svůj jídelníček a zhubne. Vyplývá to z průzkumu agentury IQVIA pro společnost Novo Nordisk.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Koronavirus: Největší hrozba pro psychiku od 2. světové války, varuje odborník

Svět

Pandemie covidu-19 a s ní spojené společenské restrikce jsou největší hrozbou pro psychické zdraví širokých vrstev obyvatelstva od druhé světové války. Dopady krize na své mentální rozpoložení budou lidé pociťovat ještě roky poté, co se samotný virus podaří dostat pod kontrolu. Podle listu The Guardian to řekl šéf britské profesní organizace psychiatrů a uznávaný odborník Adrian James.

Covid-19, ilustrační foto

Uškodí vakcína nakaženému bez příznaků? Zde je důležité vyjádření odborníků

Domov

Česká vakcinologická společnost testování na covid-19 před podáváním vakcíny nedoporučí. Obecně se mají očkovat jen zdraví lidé, před podáním vakcíny tak budou lidé dotazováni na příznaky. Podání vakcíny nakaženému bez příznaků neuškodí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda odborné společnosti Roman Chlíbek, který je také šéfem pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví.

Ilustrační foto

Domov

Koronavirus je nemilosrdný. Co odhalil rentgen hrudníku vyléčených pacientů?

Výrazné snížení plicních funkcí zaznamenali lékaři Fakultní nemocnice Olomouc u některých pacientů po vyléčení z nákazy novým koronavirem. Specializovanou poradnu, kterou v dubnu pro lidi po prodělaném onemocnění covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, navštívilo už přes 250 pacientů. Snížení plicních funkcí bylo zaznamenáno u zhruba čtyř procent z nich. ČTK to dnes sdělil primář kliniky Milan Sova.

Ilustrační foto

Očkovat začal Jenner u neštovic, následoval Pasteur se vzteklinou

Revue

Myšlenka preventivně lidi ochránit před infekčními nemocemi je stará přes tisíc let. Zrodila se pravděpodobně v Číně a vyšla z poznání, že osoby, které onemocněly černými neštovicemi a přežily zůstaly v následující epidemii před nákazou ochráněny. Metod (více či méně riskantních) bylo několik, od vdechování zaschlých neštovičných strupů až po píchání jehlou smočenou v neštovičném hnisu. Míra oslabení použitých virů se však tehdy nedala zjistit, takže to dopadalo všelijak - od nulového účinku přes kýženou imunizaci až k regulérní nákaze.

Vánoce, ilustrační fotografie

"Zdravější cukroví" může být zrádné. Jak během Vánoc neztloustnout?

Domov

Vánoční svátky, kdy lidé ve větší míře konzumují tučné a sladké jídlo či alkohol, je možné zvládnout i bez tloustnutí. Podle lékařů je ale nutné jídlo kompenzovat pohybem a jít například každý den na procházku. Vyplývá to z doporučení, které zveřejnili lékaři a odborníci na výživu ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy