Články k tématu: Země

Světu hrozí katastrofa. Stamiliony lidí přijdou o domov!

25.05. 18:18

Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou emise zůstanou dál mimo kontrolu: Voda by zaplavila města jako je New Yorku a Šanghaj, přestěhovat by se muselo až 187 milionů lidí, varuje nová studie.

EU je hrozbou? Studie zjistila, co by se dělo, kdyby byl celý svět jako my

14.05. 14:15

Pokud by každý spotřebovával přírodní zdroje jako průměrná osoba v EU, byla by potřeba dalších 2,8 Zemí, uvádí nová ekologická studie. Občané EU v spotřebě přírodních zdrojů dalece přesahují běžný průměr.

Počasí se na světě po zastavení globálního oteplování nezlepší

07.04. 12:32

Rok 2018 byl pro Evropu tím nejextrémnějším v historii nejen co se týče vysokých teplot, ale událostí spojených s počasím. Mnoho měst a zemí zažilo ničivá sucha, požáry, silné bouře a několik tropických dní či týdnů v řadě. Šlo o výjimku? Podle klimatologů vůbec ne, naopak. Jde o nový standard,…

reklama

Osmá kapitola naší Země. V minulosti byla zničena sedmkrát, vše vymřelo

Aktualizovali jsme 2.4.2019, 22:14, 01.04. 20:50

Vědeckofantastické teorie s oblibou hovoří o konci světa. Autoři tento námět používají do filmů, knih i počítačových her, a pokaždé má sice jiný průběh, ale podobný princip. V reálném životě si něco takového dokážeme představit jen stěží, podle vědců by se ale takový scénář nestal poprvé. Země už…

Cesta kolem světa za 80 dní? Netradiční dobývání Země trvalo mnohem rychleji

01.04. 11:35

O cestě kolem světa bylo pod mnohdy stejným názvem natočeno mnoho filmů, seriálů, a napsaná řada knih. Samotná cesta ale není tak nereálná, jak by se na první pohled mohla zdát. Země má na rovníku obvod 40 tisíc kilometrů a pokud bychom prali v potaz, že za den je člověk autem schopen ujet 1000…

Vědci spočítali, za jak dlouho jsou lidé schopni zničit Zemi

17.03. 20:44

Za posledních 25 let lidé zcela zničili desetinu netknuté přírody. Podle serveru The Guardian to tvrdí skupina vědců, která varuje, že do konce století planeta Země přijde vlivem lidské činnosti o všechny deštné pralesy a další místa, která zůstávala po stovky let stranou lidského zájmu.

Pod našima nohama leží bohatství, které by změnilo svět. Lidé se k němu nikdy nedostanou

Aktualizovali jsme 6.3.2019, 22:00, 06.03. 13:49

Máte na prstýnku na ruce diamant a myslíte si o něm, že je vzácný a drahý? Donedávna tomu věřili i vědci. Nyní ale zjistili, že je to vlastně bezcenný šperk, kterého v podzemí leží neskutečně velké množství. Tak velké, že jej nespočítají ani běžné kalkulačky.

Dobývání středu Země: Lidé se k jádru zatím vůbec nepřiblížili

Aktualizovali jsme 23.2.2019, 22:18, 23.02. 10:39

Je cesta do středu Země, jak o ní psal už legendární Jules Verne, reálná? Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je možné vyvrtat díru k zemskému jádru? Něco takového se zatím lidem nepovedlo. Jak hluboko se zatím dokázali dostat?

Lidé věří, že Země je placatá. Konspirační teorie šíří i jeden z nejoblíbenějších serverů světa

Aktualizovali jsme 18.2.2019, 11:53, 18.02. 09:23

YouTube má velký vliv na šíření přesvědčení, že je naše planeta plochá. Může za tom algoritmus, který nabízí divákům stále další videa s podobnou tématikou. Ti se postupně ve svém víře utvrzují.

Vodní bubliny a napuštění Země sírou. Vědci spřádají plány na záchranu planety

15.02. 10:45

Celá planeta se snaží držet globální oteplování na uzdě tím, že omezuje produkci tzv. skleníkových plynů. Někteří vědci navíc navrhují, že můžeme Zemi pomoci přímým zásahem do atmosféry.

Mladší Dryas. Tisíciletá zima málem vyhladila vše živé, nikdo neví proč

12.02. 20:01

Historie naší planety je plná záhad. Jednou z nich je i rapidní propad teplot, který trval neuvěřitelných tisíc let. Proč k němu došlo? To ve skutečnosti nikdo neví.

V jakém stavu je naše planeta? Vědci mají znepokojivé zprávy, nic jsme nevyřešili

06.02. 10:47

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinu se snižuje šance lidstva na přežití. Alespoň takhle černě vidí naši budoucnost vědci z celého světa. Naposledy se spojili před 25 lety, aby varovali svět o možných tragédiích, nyní alarmují znovu - svět žádnou katastrofickou hrozbu nevyřešil ani…

Smlouva o rozdělení světa? Současnost měla podle plánů vypadat úplně jinak

31.01. 13:05

Údajné znalosti Portugalců o Brazílii v době před podpisem Tordesillaské smlouvy v roce 1494 dodnes vzbuzují vášnivé debaty. Touto dohodou si Kastilie a Portugalsko rozdělily území v Novém světě. Západní část měla připadnout Kastilskému království a ta východní Portugalskému.

Lidstvo ohrožují tři světové pandemie. Podle vědců jsou všechny provázány

Aktualizovali jsme 29.1.2019, 22:00, 29.01. 15:10

Obezita, podvýživa a klimatická změna. Právě tyto tři fenomény představují podle vědců největší hrozbu pro lidstvo. Všechny tři pandemie mají být navíc provázány, a proto odborníci nazývají hrozbu „globální syndemií“. Zároveň vyzívají k radikálním krokům, které by měly lidstvo zachránit.

Země byla v minulosti mnohem větší. Pak se ale něco stalo

29.01. 21:01

Geology dlouho dobu trápí jeden problém. Na některých místech na Zeměkouli totiž chybí poměrně výrazná vrstva v sedimentaci geologických hornin. Podle odhadu asi tak zhruba miliarda kilometrů kubických. A to už je pořádný kus země. Teď už ale možná víme, jak se takové množství hmoty ztratilo.

Největší rizika roku 2019: Kde hrozí největší nebezpečí?

28.01. 21:56

Svět se potýká s rostoucím množstvím výzev, od změny klimatu po společenské a politické trendy. Světové ekonomické fórum poskytuje příležitost k tomu, aby identifikovalo prioritní oblasti pro činnost v roce 2019. Letošní zpráva uvádí výsledky nejnovějšího průzkumu o vnímání globálních rizik.

Hrozí světu ničivá pandemie? Vědci popsali důvody, kvůli kterým se obávají katastrofy

Aktualizovali jsme 25.1.2019, 22:06, 25.01. 10:52

Lidstvo naší planety může již brzy čelit velké pandemii. Jsme v nejrizikovější době, jaká zde zatím byla, varují experti na veřejné zdravotnictví pro CNN. Shoda panuje také na tom, že příští pandemická vlna nějaké choroby bude nečekaná a lidstvo se na ni musí připravit.

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Nová studie o asteroidech nahání strach

21.01. 18:12

Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první dinosauři, téměř ztrojnásobila. Tvrdí to nová studie, která zkoumala stopy zanechané těmito asteroidy na Zemi. Vědci vypočítali, že za posledních 290 milionů let se počet zásahů naší planety i Měsíce…

Vědci zjistili, jak závratně rychle se otepluje Země. Věří se tomu jen těžko

10.01. 19:13

Globální oteplování zvyšovalo za posledních 150 let teplotu moří a oceánů ekvivalentem výbuchu atomové bomby za vteřinu. S tímto závěrem přišel nový výzkum vědců z Oxfordské univerzity.

Blackout: Největší hrozba moderního světa ho může ochromit bez varování

07.01. 09:15

Katastrofické scénáře, které jakýmkoliv způsobem nastiňují možné ohrožení planety Země, nejčastěji kalkulují se zemětřesením, pádem asteroidu, globálním oteplováním nebo jaderným výbuchem. O jednom z největších rizik, které může přijít každým dnem, se ale nemluví skoro vůbec. Sluneční erupce totiž…

Den, kdy se nikdo neprobudí. Může někdy nastat konec světa?

05.01. 16:52

Obsese naší civilizace apokalypsou je věčná, vždyť je předmětem jednoho z biblických příběhů. Některé hrozby nedávné minulosti sice pominuly, stále jich však dost zůstává. Navíc takových, se kterými nic neuděláme.

Vědci ví, co zničí planetu Zemi. Nebude to asteroid ani války

Aktualizovali jsme 1.1.2019, 22:51, 01.01. 13:11

V tropických dnech, které během léta panovaly po celé České republice, většina lidí slunce na obloze nevidí moc ráda. Přesto je jeho existence nezbytně nutná pro život na Zemi a nebýt Slunce, žádný život by nikdy nevznikl. Stejně tak, jako udržuje naši planetu v chodu, nás ale jednou zničí. Podle…

Nejhorší nemoc roku 2019? Může mít na svědomí miliony lidí

Aktualizovali jsme 1.1.2019, 22:51, 01.01. 12:25

Do nového kalendářního roku bychom měli vstupovat s optimismem a přáním hodně zdraví, vždyť právě to je tím nejdůležitějším v našem životě. Bill Gates však varuje před hrozbou budoucí pandemie, která by mohla mít na svědomí až 30 milionů lidí.

Protinožci Čechů: Co leží na druhé straně zeměkoule?

Aktualizovali jsme 30.12.2018, 16:41, 30.12. 10:43

Kdybychom začali hloubit díru do Země a pominuli fakt, že kolem zemského jádra nic nepřežije, prokopali bychom se až do Austrálie. Možná si ze školních lavic pamatujete podobný příklad, který uváděl, že naši protinožci jsou vlastně Australané. Ve skutečnosti to ale není pravda.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie