reklama

V letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun, suma se v příštím roce zvedne až na čtrnáctinásobek. Dnes o tom na tiskové konferenci informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Rozhodovat o ní bude ve středu. Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Větší bude také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z mléčného programu vyjmou školy mateřské.

Na dotované potraviny do škol by tak měl stát dávat celkem 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho. Stát by měl také více podporovat konzumaci potravin v biokvalitě.

„Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok," řekl ministr.

Podle Jurečky by se na tyto produkty neměla vztahovat takzvaná pamlsková vyhláška, protože nepůjde o prodej ve školních bufetech. Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková upřesnila, že mléčné produkty dodávané do škol musejí splňovat evropskou i českou legislativu. Limity pamlskové vyhlášky tak podle ní výrobky splňovat budou.

Cenu podpory podle ministra určil resort na základě výpočtu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Například na minimálně 100 gramů ředkviček bude příspěvek podle návrhu nařízení až 7,20 Kč, na stejnou hmotnost okurek 7,90 Kč. Při přepočtu by tak stát platil za kilogram okurek 79 korun. Podle Jurečky je rozdíl, když si zákazník koupí kilogram zeleniny v obchodě, oproti tomu, když musí distributor pravidelně po deset školních měsíců dodávat zeleninu do škol. Do ceny se tak podle něj započítává i logistika.

Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Jurečka to dnes na dotaz ČTK odmítl. "Tento argument již neplatí, výkupní cena mléka roste za posledních šest měsíců," řekl ministr. Nicméně dodal, že bude rád, pokud budou své produkty dodávat úspěšní lokální producenti. Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama