Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékař Mikuš zůstává ve vězení, soud zamítl žádost o propuštění. Odsedět si má 14 let

Věznice, ilustrační fotografie
Věznice, ilustrační fotografie
Foto: Original Communications

Praha - Lékař Vladimír Mikuš, který si odpykává 14 let za udušení milenky, se zatím z vězení předčasně nedostane. Soud dnes zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění s tím, že trest doposud nenaplnil svůj výchovný účel. Muž byl původně uznán vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti, protože policii se nedařilo objevit tělo pohřešované ženy. Bednu s jejími ostatky našli rybáři v Orlické přehradě jen několik dní před odvolacím jednáním, justice poté čin překvalifikovala na vraždu. Mikuš skutek popíral.

"Sice vykonal dvě třetiny trestu, chová se řádně, prokázal polepšení, má zajištěnou budoucnost a zaměstnání, ale ani při splnění veškerých podmínek není na podmíněné propuštění nárok," upozornila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová. Podle ní nemohl její senát odhlédnout od závažnosti činu, který Mikuš spáchal. "Soud přihlédl i k tomu, jak by se asi cítila poškozená, kdyby byl odsouzený podmíněně propuštěn," podotkla.

Padesátiletý Mikuš soud žádal o "druhou životní šanci". Uvedl, že činu lituje a trápí se jeho nevratností. "Se vší skromností a pokorou se domnívám, že mým přístupem k trestu a mým chováním po jeho dobu vás mohu přesvědčit o upřímnosti a pravdivosti svých slov," řekl. Proti dnešnímu rozhodnutí podal stížnost, za půl roku navíc může o propuštění požádat znovu.

Proti předčasnému propuštění se postavil státní zástupce. Argumentoval posudkem psychiatra, podle nějž Mikuš dosud nezískal dostatečnou sebereflexi. Na posudek posléze odkázala i soudkyně. "Vyplynulo z něj, že odsouzený je osoba inteligentní, ví, co se od něj očekává, a dokáže se podle toho zachovat," poznamenala k Mikušovu vystupování před soudem.

Mikušův právník Jaroslav Ortman zdůrazňoval, že jeho klient vystudoval při výkonu trestu teologii, pracuje jako knihovník a vedení věznice mu důvěřuje natolik, že mu umožňuje jednak volný pohyb po areálu, jednak i krátké pobyty na svobodě - naposledy loni o Vánocích.

Propuštění podpořil dopisem lékař a teolog Jaromír Matějek, který se mimo jiné věnuje otázce svědomí v lékařské etice. Za Mikušův řádný život se pak přímo zaručil primář z plzeňské nemocnice Pavel Jindra. Advokát Ortman u soudu uvedl, že jeho klient má práci na svobodě zajištěnou právě u Jindry. Pro ČTK pak upřesnil, že by nemělo jít o výkon lékařské praxe, ale typově spíše o výdej zdravotnického materiálu.

Lékař v únoru 2007 vylákal svou o čtyři roky mladší milenku, kolegyni z farmaceutické firmy, na schůzku. Svázal ji drátem, přelepil ústa a nos lepicí páskou a přetáhl jí přes hlavu igelitový pytel. Když se udusila, vložil ji do předem připravené plastové bedny, do níž vyvrtal otvory a zatížil ji kameny, aby klesla pod vodu. Potom odcestoval do zahraničí. Do Prahy byl eskortován z Německa v červnu 2007.

Svou vinu od počátku odmítal, snažil se ji svést na manžela oběti. Stěžoval si až u Ústavního soudu, poukazoval na chybějící přímé důkazy. Soudy uzavřely, že Mikuš vraždil ze žárlivosti: milenka chtěla jejich vztah ukončit a Mikušovi se mezitím rozpadlo manželství.

Státní zástupce pro Mikuše při procesu neúspěšně požadoval dvacetiletý trest s tím, že muž milenku zavraždil zvlášť trýznivým způsobem. Žena umírala až osm minut, podle soudce se však neprokázalo, že by Mikuš její utrpení úmyslně protahoval.

Témata:  vražda věznice soudy

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy