Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Generální inspekce navrhla obžalovat exdetektiva Komárka

Policie ČR, ilustrační fotografie
Policie ČR, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat exdetektiva Jiřího Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se týká jeho loňského výroku, ve kterém obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací".

Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytl dozorující státní zástupce Pavel Prygl. Komárkovi hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti Komárek se měl činu dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru. Podle inspekce porušil zákony tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru nařkl šéfa policie z úniku informací.

Bez bližších podrobností dnes Prygl uvedl, že inspekce doručila návrh na pražské vrchní státní zastupitelství 21. července. „Policejní orgán GIBS navrhl podat na obviněného obžalobu pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby," dodal. Státní zástupce nyní bude rozhodovat, zda kauzu posune k soudu nebo o případu rozhodne jiným způsobem.

Jiří Komárek patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, kvůli změnám od sboru odešel. Podle médií měl nastoupit na Finanční správu spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO), který reformu také odmítal. Komárek už dříve několikrát zopakoval, že si za svým výrokem stojí a policejní prezident pro něj tehdy byl podezřelým.

Tuhý kvůli jeho výroku podal na Komárka trestní oznámení pro podezření na zneužití pravomoci a pro pomluvu. Že by se Komárek dopustil pomluvy, se ale nakonec neprokázalo. Například kontrola Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ukázala, že vyšetřování takzvaného úniku bylo zcela v pořádku.

Od policie odešel Komárek v loňském roce, stejně jako jeho tehdejší nadřízený a ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Oba dva to vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová. Jejich podezření vyšetřovala sněmovní komise. Počátkem února konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo Šlachtu odstranit. Podle poslanců však vedení policie v čele s Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

Témata:  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Tomáš Tuhý Policie ČR Jiří Komárek

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy