Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o hidžáb ve škole nekončí. Zabývat se jím bude Nejvyšší soud

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Ostře sledovaný spor mezi somálskou dívkou a zdravotnickou školou se přesune k Nejvyššímu soudu. Dívka se domáhala omluvy a 60.000 korun za údajný zákaz nošení hidžábu. Justice jí zatím nevyhověla.

U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze dívka neuspěla. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Mladé ženy se zastala veřejná ochránkyně práv. Škola trvala na tom, že má právo stanovit pravidla odívání. Zdůrazňovala také princip sekulárního školství.

Obvodní soud pro Prahu 10 se původně problematikou nošení hidžábu příliš nezabýval. Dívka prý diskriminaci neprokázala. Podle odvolacího senátu, který rozhodoval loni v září, musí škola v sekulární zemi zůstat neutrálním prostředím. Právo nosit hidžáb proto odvolací soud dívce nepřiznal. "Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět," řekl tehdy soudce Jan Klášterka.

Témata:  Nejvyšší soud muslimové školství

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy