reklama

Majitel AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička řekl, že ze strany ministerstva dopravy či průmyslu a obchodu nebo pražského magistrátu zaznívají odlišné výroky. Taxikáři tak podle něj očekávají, že si premiér udělá pořádek. "Počkáme na to, s čím pan premiér přijde," řekl. Kvasnička rovněž řekl, že taxikářům jde o to, aby řidiči jezdící pro Uber buď svou činnost zlegalizovali, nebo opustili trh taxislužby.

Taxikáře protestující proti dopravní službě Uber pozval premiér v demisi na středeční jednání vlády. Schůzka by měla trvat maximálně půl hodiny. Babiš chce, aby se jí zúčastnili také ministři dopravy Dan Ťok (ANO) a průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO).

Zástupci taxikářů dnes rovněž uvedli, že očekávají zpřísnění kontrol ze strany magistrátu. Úřad má podle nich možnosti, jak situaci řešit. "Kontroly probíhají, ale jsou nedostatečné," řekla Venclová. Společnost Uber podle ní za své řidiče platí pokuty a poskytuje jim veškerý právní servis. "Když dají (magistrát) 20 stotisícových pokut za den, máme tady během chvilky po černé taxikařině. Tuhle možnost magistrát má a nevyužívá ji," řekl Kvasnička.

Výtky taxikářů k nerovnosti podmínek podnikání ve srovnání s řidiči Uberu potvrdila loňská studie Vysoké školy podnikání a práva. Podle ní podléhají taxislužby přísným předpisům, ale Uber a další podobné služby po řidičích nevyžadují třeba průkaz způsobilosti řidiče taxislužby, pojištění pro taxi nebo četnější technické kontroly. Alternativní služby mají také kvůli nižším cenám větší fluktuaci řidičů i větší podíl řidičů z ciziny. Podle studie by se měla pravidla sjednotit. Kromě toho ale autoři doporučují třeba i zmírnění některých současných předpisů pro taxislužby.