Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Rath: Žalobce už potřetí přednesl závěrečnou řeč. Pro exhejtmana žádá až 9 let

Státní zástupce Petr Jirát čeká na chodbě Krajského soudu v Praze. Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
Státní zástupce Petr Jirát čeká na chodbě Krajského soudu v Praze. Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Státní zástupce Petr Jirát dnes potřetí přednášel závěrečnou řeč v kauze, kde viní exhejtmana Davida Ratha (ČSSD) a dalších deset lidí z manipulace se zakázkami na opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. Jirát pro Ratha navrhl trest osm až devět let vězení.

Soud v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Jirát dnes uvedl, že rozhodnutí vrchního soudu bylo "naprosto jednoznačně nezákonné". Zdůraznil, že ani vrchní soud neměl pochybnosti o vině obžalovaných a s námitkami proti použití odposlechům se justice vypořádala i v minulosti. "Obžalovaní mají pořád stejné postavení. Nic se nezlepšilo, nic se nezhoršilo. Tečka, konec," prohlásil Jirát.

V další části závěrečné řeči pak začal rozebírat systém ovlivňování krajských zakázek a jednotlivé tendry. Při policejním vyšetřování a následném dokazování před soudem pode Jiráta jednoznačně vyplynulo, že Rath, Kottovi a Lucia Novanska, jejíž firma podle spisu organizovala některé zmanipulované zakázky, nastavili systém na ovlivňování tendrů.

Systém podle Jiráta fungoval tak, že Kottovi přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví". Za pomoc při tendru pak brali úplatky, o které se obžalovaní dělili. Obžaloba se týká například rekonstrukce zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice.

Jirát uvedl, že korupce se musí postihovat přísnými tresty. "Už jsem tady v minulosti řekl, že korupce je rakovinou tohoto státu," řekl Jirát novinářům. V minulosti stejné přirovnání použil v kauze bývalého kolínského místostarosty Roman Pekárka, který za přijetí úplatku dostal pět let vězení.

Trest propadnutí majetku u Ratha a dalších hlavních obžalovaných za přísný nepovažuje. "Já si kladu otázku, u čeho jiného bychom takové tresty měli navrhovat, když ne u takovéto rozsáhlé korupční trestné činnosti," řekl Jirát.

Rath v reakci na to prohlásil, že kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mu ho Jirát také navrhne. "Lituje, že tyhle tresty už neexistují," řekl Rath.

Témata:  David Rath 1 Kauza: Rath Petr Jirát

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy