reklama

"Důvodem pro přijetí tohoto opatření je dlouhodobě vysoký počet těchto žádostí na českém zastupitelském úřadu v Hanoji a jeho kapacitní přetížení a zároveň rizika, která mimo jiné projednala Bezpečnostní rada státu," uvedl ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí

Hospodářská komora rozhodnutí vlády respektuje. "Nicméně věříme, že vláda bude hledat řešení, které současné problémy při udělování víz umožní odstranit či alespoň eliminovat, stejně jako se to podařilo v případě vládního programu na rekrutaci nízko a středně kvalifikovaných pracovních sil z Ukrajiny," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

O bezpečnostních rizicích v souvislosti s vízy pro Vietnamce mluvil na konci června ve Sněmovně bývalý ministr zahraničí a předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl tehdy, že ve Vietnamu je špatná situace s vydáváním víz do Česka a že se věcí zabývala i Bezpečnostní rada státu. Z Vietnamu se podle něj stalo bezpečnostní riziko prvního řádu. 

Zaorálek také uvedl, že hlavním problémem mezi Českem a Německem je výroba pervitinu a čínské nebo vietnamské gangy, které ho vyrábějí. "Škody způsobené České republice jsou takového rozsahu, to byly desítky miliard, to si pamatuji, že i (bývalý ministr financí a nynější premiér) Andrej Babiš (ANO) byl šokovaný, když viděl ty sumy, jaké ztráty to jsou pro Českou republiku," řekl Zaorálek.

Vietnamská ambasáda se proti Zaorálkovým slovům na začátku července ohradila, ministerstvo zahraničí pak ujistilo vietnamské diplomaty, že Zaorálkova slova neodrážejí oficiální pozici Česka.