Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pod Petříčkem se houpe křeslo? Zeman by nebránil Babišovi měnit ministry

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Česká televize

Prezident Miloš Zeman nebude bránit premiérovi Andreji Babišovi (ANO), pokud bude chtít odvolat jakéhokoli ministra. Odpověděl tak na otázku, zda by přijal návrh na odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Rozhovor se Zemanem dnes otiskla Mladá fronta Dnes (MfD). Petříček se staví vlažně k záměru přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Zeman naopak podporuje.

Prezident v této souvislosti nepřímo označil Petříčka za loutku europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), který o vedení české diplomacie usiloval, ale Zeman ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat. Podle prezidenta se proti přesunu ambasády staví právě Poche. "Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné," řekl Zeman.

Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji v dnešním hlasování o nedůvěře vládě řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. "Není to o ČSSD, ale někteří členové vlády mě zklamali a byl jsem zaskočený hlavně panem ministrem zahraničních věcí, který říká, že bychom měli odejít z vlády, to nevím, proč říká," řekl Babiš ve čtvrtek v televizi Prima.

Embargo na Saúdskou Arábii?

Novinář Džamal Chášukdží, který kritizoval režim v Saúdské Arábii, byl v říjnu zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Vývoz zbraní do Saúdské Arábie se následně rozhodly zastavit Německo, Dánsko či Finsko.

"Kdyby se podařilo dosáhnout celosvětového embarga na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, byl bych pro to, aby se k tomuto embargu Česká republika připojila," řekl k tomu Zeman. Doplnil, že svým případným izolovaným embargem by Česko jen uvolnilo místo firmám z jiných zemí.

KSČM má nárok na místo v ČEZ

Dozorčí radu většinově státem vlastněné energetické společnosti ČEZ může obměnit valná hromada, která se koná příští týden. Komunisté chtěli získat místo v dozorčí radě už na červnové valné hromadě, tehdy ale svého kandidáta neprosadili.

"Myslím, že není důvod, proč by v dozorčí radě ČEZ neměla mít politická strana, která toleruje vládu, svého reprezentanta. Tam nehrozí, že by měl většinu a přehlasoval zbytek," uvedl k tomu prezident. Komunisté podle něj mají "svaté právo" žádat informace o polostátním podniku.

Velvyslancem v Číně se má stát Tomšík

Zeman předpokládá, že končící viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík se stane českým velvyslancem v Číně. Jeho jmenování na diplomatický post v Pekingu podle prezidenta prošlo vládou, čeká se na potvrzení z čínské strany. "Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře," řekl Zeman.

Velvyslancem v Pekingu je od jara 2016 Bedřich Kopecký, který v minulosti působil jako ambasador také v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu. Lidové noviny (LN) počátkem listopadu napsaly, že Kopecký loni upadl v nemilost Hradu poté, co připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti. Kopecký tak zřejmě nenaplní obvyklý čtyřletý mandát velvyslanců, který mu končí v únoru 2020.

Témata:  Miloš Zeman vláda ČEZ

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy