reklama

Podle Klause je v ODS skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu kdysi dovedli ve volbách z 30 procent na šest. "Ti mě nenáviděli od prvního dne, co jsem tam vkročil, a teď se jim velice hodilo to možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého Parlamentu," řekl ČTK.

"Já nějaké výzvy k odchodu rozhodně nevyplním. Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená. Já si počkám, až mě případně vyloučí, a pokud se tak stane, tak se obrátím k voličům," doplnil.

Klaus příměr použil při projednávání nových pravidel ochrany soukromí, která navazují na unijní nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Za vyjádření sklidil sérii kritických poznámek z řad poslanců ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů nebo Starostů a nezávislých, kteří vyzývali Klause k omluvě. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Klaus připustil, že jeho příměr byl možná drsný, označil ho ale za platný.

Standardní rozhodovací proces, podle kterého orgány EU postupují, se nazývá řádný legislativní postup, který spočívá v tom, že přímo volení poslanci Evropského parlamentu (EP) schvalují spolu s Radou EU, tedy zástupci vlád všech zemí osmadvacítky, předpisy navržené Evropskou komisí (EK) a předkládají případné změny.

Předtím, než EK návrh zákona předloží, se posuzuje jeho potenciální ekonomický, sociální a environmentální dopad. Parlamenty členských států mohou proti přijetí předpisů vznášet námitky. Pokud se stanovisko EP a Rady EU liší, přichází na řadu druhé čtení. V opačném případě může být navrhovaný právní předpis přijat. V případě rozdílných stanovisek přichází ke slovu dohodovací výbor, který hledá řešení. Během posledního čtení může návrh zablokovat jak EP, tak Rada EU.

Klub ODS řešil jiné Klausovy výroky také v srpnu minulého roku. Syn bývalého prezidenta si v té době vysloužil kritiku mimo jiné za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm Klaus uváděl nepravdivé informace.

Proti vlastní straně se tehdy Klaus postavil i oznámením, že ve volbách do Senátu podpoří spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Jakl tehdy skončil pátý, za ODS kandidoval herec Vladimír Kratina a byl třetí. Předseda Fiala tehdy po jednání klubu uvedl, že si poslanci ODS výroky vyříkali.