Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu. Klaus poslal důraznou odpověď

Václav Klaus mladší poněkud vybočuje z oficiální linie, kterou razí vedení ODS
Václav Klaus mladší poněkud vybočuje z oficiální linie, kterou razí vedení ODS
Foto: Facebook

Poslanecký klub ODS dnes vyzval Václava Klause mladšího k odchodu z klubu. Klaus svým jednáním dlouhodobě stranu poškozuje, píše se v usnesení po večerním jednání klubu. Klaus ČTK řekl, že výzvě nevyhoví a pokud bude vyloučen, obrátí se k voličům. Poslanec v úterý přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS považují výrok za nepřijatelný a distancují se od něj.

Podle Klause je v ODS skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu kdysi dovedli ve volbách z 30 procent na šest. "Ti mě nenáviděli od prvního dne, co jsem tam vkročil, a teď se jim velice hodilo to možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého Parlamentu," řekl ČTK.

"Já nějaké výzvy k odchodu rozhodně nevyplním. Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená. Já si počkám, až mě případně vyloučí, a pokud se tak stane, tak se obrátím k voličům," doplnil.

Klaus příměr použil při projednávání nových pravidel ochrany soukromí, která navazují na unijní nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Za vyjádření sklidil sérii kritických poznámek z řad poslanců ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů nebo Starostů a nezávislých, kteří vyzývali Klause k omluvě. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Klaus připustil, že jeho příměr byl možná drsný, označil ho ale za platný.

Standardní rozhodovací proces, podle kterého orgány EU postupují, se nazývá řádný legislativní postup, který spočívá v tom, že přímo volení poslanci Evropského parlamentu (EP) schvalují spolu s Radou EU, tedy zástupci vlád všech zemí osmadvacítky, předpisy navržené Evropskou komisí (EK) a předkládají případné změny.

Předtím, než EK návrh zákona předloží, se posuzuje jeho potenciální ekonomický, sociální a environmentální dopad. Parlamenty členských států mohou proti přijetí předpisů vznášet námitky. Pokud se stanovisko EP a Rady EU liší, přichází na řadu druhé čtení. V opačném případě může být navrhovaný právní předpis přijat. V případě rozdílných stanovisek přichází ke slovu dohodovací výbor, který hledá řešení. Během posledního čtení může návrh zablokovat jak EP, tak Rada EU.

Klub ODS řešil jiné Klausovy výroky také v srpnu minulého roku. Syn bývalého prezidenta si v té době vysloužil kritiku mimo jiné za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm Klaus uváděl nepravdivé informace.

Proti vlastní straně se tehdy Klaus postavil i oznámením, že ve volbách do Senátu podpoří spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Jakl tehdy skončil pátý, za ODS kandidoval herec Vladimír Kratina a byl třetí. Předseda Fiala tehdy po jednání klubu uvedl, že si poslanci ODS výroky vyříkali.

Témata:  Václav Klaus ml. ODS

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.