Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Převratné změny v ČR: Co obsahuje Strategie přípravy na stárnutí společnosti?

Důchodci
Důchodci
Foto: Pixabay

Vláda by mohla brzy projednávat Strategii přípravy na stárnutí společnosti na příštích sedm let. Dokument obsahuje záměry, které navrhuje ministerstvo práce. Vyjít by mohly i na několik desítek miliard korun. ČTK má třicetistránkový materiál k dispozici. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před nedávnem řekla, že doufá, že by kabinet mohl strategii schválit do prázdnin.

"Je to strategie na příštích pět let, jak by se měla ubírat politika stárnutí. U nás je tahle disciplína poměrně mladá. Chceme rozbít diskurz, že je to jen o důchodech. Je to o sociálních službách, o péči, o zdravotnictví, o bezbariérovosti, o bydlení," řekla ministryně.

Strategie navazuje na národní akční plán na podporu pozitivního stárnutí na roky 2013 až 2017. Už měla být hotova, termín se ale odložil. Ministerstvo na návrhu pracovalo od poloviny roku 2017 do konce loňska, tedy za vedení tří ministryň - Michaely Marksové (ČSSD), Jaroslavy Němcové (ANO) a Maláčové, která před nástupem do funkce byla šéfkou odboru stárnutí a měla přípravu na starosti. "Po nástupu ministryně Němcové se to kompletně změnilo. Pak se změnila moje představa, když jsem se stala ministryní," řekla Maláčová.

Dvě třetiny třicetistránkového dokumentu shrnují statistická data, zjištění průzkumů a prognózy. Šest stran zabírá strategická část s desaterem aktivního stárnutí. První bod z něj má název "Spravedlivé důchody". Obsahuje šest záměrů. Mezi ně patří příprava návrhu dřívější penze pro vybrané profese, opatření ke snížení rozdílu v důchodech žen a mužů a změny v penzích vdov a vdovců. Každý z těchto tří kroků má podle materiálu vyjít na "jednotky miliard".

Ministryně už dřív uvedla, že reforma penzí není potřeba a že je nutné systém spíš přizpůsobovat demografickým změnám. Řekla, že problém představují nespravedlnosti v důchodech. Věnuje se jim komise pro spravedlivé důchody.

Další hlavní záměry do roku 2025 počítají s valorizací tak, aby důchod odpovídal 40 procentům průměrné mzdy. I to by mělo stát několik miliard. Ministerstvo financí by pak mělo "identifikovat dodatečné příjmy do státního rozpočtu" v desítkách miliard, které by zajistily udržitelnost důchodů do budoucna.

Na zajištění dostupných sociálních služeb a jejich stabilní financování počítá resort práce se třemi miliardami ročně. Reforma péče a propojení zdravotních a sociálních služeb má vyjít na miliardu. Přibýt by mělo pracovníků a růst by měly i jejich výdělky. Podle plánu by ministerstvo pro místní rozvoj mělo ročně zvednout dotace na bezbariérové byty pro seniory do 50 metrů čtverečních na tři miliardy, na bezbariérové rekonstrukce pak aspoň o 0,5 miliardy. Dvě miliardy ročně by měly podle návrhu putovat do podpory budování komunitního seniorského bydlení na venkově.

Ulevit lidem, kteří pečují o stárnoucí příbuzné, by měly terénní a odlehčovací služby. Ročně do nich ministerstvo práce plánuje poslat 400 milionů. Stát by měl zajistit dost lékařů, učitelů, pečovatelů či bytů. K rozšíření povědomí o právech seniorů či o nekalých obchodních praktikách má přispět osvěta. Podle strategie by se mělo podporovat celoživotní učení. Stovky milionů by se měly využít na zajištění bezbariérové dopravy, zvýšit by se měly i dotace na bezbariérovost veřejných budov a prostranství. Počítá se s každoroční osvětovou konferencí. Na Mezinárodní den seniorů by se pak mohlo každý rok uspořádat společné jednání vlády a seniorských organizací.

I když se za seniorskou věkovou hranici v Česku považuje 65 let, podle navrhované strategie je seniorem člověk už od 60 let. Ve vyspělých zemích se přitom s prodlužováním života a zlepšováním zdravotní kondice stáří naopak posouvá do vyššího věku. Podle některých odborníků stanovování pevných věkových hranic vede k věkové diskriminaci a vylučování, mluví o bezvěké společnosti.

Podle expertů by opatření k aktivnímu stárnutí neměla mířit ani tak na seniory, ale hlavně na silnou generaci Husákových dětí ze 70. let. Jejich stáří by se tak dalo předem ovlivnit a stát i lidé by se na ně mohli připravit.

Česká společnost stárne. Rodí se méně dětí a život se prodlužuje. Lidé nad 65 let tvoří teď necelou pětinu obyvatel, kolem roku 2030 by to měla být zhruba čtvrtina a v polovině století přibližně třetina. Výrazně přibude osob nad 85 let.

Přehledně: Co strategie přináší

1) Spravedlivé důchody

- návrh dřívější penze pro náročné profese - několik miliard

- snížení rozdílů penzí mužů a žen - několik miliard

- zlepšení vdovských a vdoveckých penzí - několik miliard

- valorizovat důchody tak, aby odpovídaly 40 procentům průměrné mzdy - několik miliard

- informovat lidi o jejich budoucí výši důchodu ke 40., 50. a 60. narozeninám

- identifikovat dodatečné příjmy do rozpočtu k udržitelnosti důchodového systému - příjem desítek miliard

2) Sociální a zdravotní služby

- podpora sociálních služeb podle potřeb klientů - tři miliardy

- provázání systému sociálních a zdravotních služeb - miliarda na reformu

- posílení personálu a zajištění náležitých výdělků

3) Bydlení bez bariér

- zvýšit dotace na výstavbu bezbariérových bytů do 50 metrů čtverečních - na tři miliardy ročně

- zvýšit dotace na bezbariérové rekonstrukce bytů - aspoň na 500 milionů ročně

- podpora výstavby komunitních domů pro seniory na venkově - dvě miliardy ročně

4) Podpora pečujících v rodině

- posílení terénních a odlehčovacích služeb a pomoc pečujícím rodinám - 400 milionů ročně

5) Příprava státu na stárnutí

- zmapovat dopad stárnutí na státní správu a samosprávy a posílit přípravu nedostatkových profesí jako lékaři, pečovatelé či učitelé

6) Podpora rodin

- podpora poradenství a prevence

- posílení dobrovolnictví snížením administrativy a uzákoněním benefitů pro dobrovolníky

7) Bezpečnost seniorů a boj proti násilí i šmejdům

- rozšíření prevence

- zvyšování povědomí seniorů o jejich právech, nekalých obchodních praktikách, diskriminaci, rizicích poskytování péče bez oprávnění o odolnosti vůči hoaxům

8) Celoživotní učení a aktivní stárnutí

- podpora celoživotního vzdělávání k uplatnění na trhu práce i kurzů v důchodovém věku

- podpora flexibilní práce a opatření pro starší pracovníky kvůli nástupu digitalizace

- přijmout zákon o sociálním podnikání

9) Bezbariérový veřejný prostor

- zajištění bezbariérové veřejné dopravy - stovky milionů

- zvýšit dotace pro obce na bezbariérovost budov a prostranství z 20 na 30 milionů

10) Osvěta

- kampaně na podporu přípravy na stárnutí, na ochranu seniorů, na podporu pečujících, k získání dobrovolníků

- uspořádat každý rok osvětovou konferenci

- každý rok na Mezinárodní den seniorů uspořádat jednání vlády se seniorskými organizacemi

Témata:  důchodci senioři populace

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 17:20

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí 10 samohybných houfnic Bohdana na podvozku Tatra

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí deset ukrajinských samohybných houfnic Bohdana a v následujících měsících toto množství ještě vzroste, uvedl dnes na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy