reklama

Vyplývá to ze sčítání a odhadu, které v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Sčítání se uskutečnilo ve 403 obcích, v nichž žije dohromady více než polovina obyvatel ČR, ve 232 azylových domech, 19 domech na půl cesty, 188 nemocničních zařízeních a 35 věznicích. K celkovému počtu výzkumný ústav dospěl takzvanou extrapolací těchto dat, tedy odhadem na základě získaných údajů.

Polovina lidí bez domova využívá využívá sociálních a ubytovacích služeb a pobývá v azylových domech, obecních ubytovnách pro lidi bez přístřeší, v domech na půl cesty nebo byli v době sčítání v nemocničních zařízeních (nejčastěji psychiatrických léčebnách) či ve vězení.

Mezi bezdomovci přespávajícími venku a v noclehárnách je 80 procent mužů. V azylových domech je poměr rozdílný. Žije v nich 30 procent žen, 38 procent mužů a 32 procent dětí.

"Lidé bez domova z námi sčítaných kategorií jsou přitahováni především většími městy s populací nad 20.000 obyvatel. Zjednodušeně lze říct, že čím větší obec je, tím větší má předpoklady, že se v ní budou osoby bez domova koncentrovat. Nejvyšší koncentrace osob bez domova proto nalezneme v těch krajích, jejichž populace žije především ve větších městech," uvedl výzkumný ústav v závěrečné zprávě.

V Moravskoslezském kraji žije asi 3540 bezdomovců, v hlavním městě zhruba 3250 a v Jihomoravském kraji přibližně 2450. Naopak v Jihočeském a Libereckém kraji je bezdomovců méně než 800.

Nejvyšší podíl bezdomovců pak je Karlovarském kraji, a to tři procenta. V Moravskoslezském kraji to je 2,92 procenta a v Ústeckém kraji 2,75 procenta.