reklama

Babiš vývoj na unijním trhu s emisními povolenkami kritizuje dlouhodobě. Za vysokými cenami povolenek viděl cenové manipulace. Podle Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) ale růst cen povolenek nezpůsobovaly záměrné manipulace na trhu.

Cena emisních povolenek v Evropské unii v únoru dosáhla rekordních téměř 97 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Aktuálně se pohybuje zhruba o 20 eur níže. Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů.

Premiér Petr Fiala (ODS) v lednu připustil, že emisní povolenky jsou problém, vystoupení ze systému obchodování s nimi ale pokládá za nereálné. K poklesu cen elektřiny by podle dřívějšího vyjádření ministerského předsedy nevedlo. Premiér ale tehdy přislíbil, že Česko bude v EU tlačit na "pružnější debatu" o povolenkách.

Hnutí ANO zopakovalo své návrhy na řešení cen energií, a to například odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie nebo snížení daně z přidané hodnoty na energie. Kritizuje vládu za to, že nepřistoupila k plošnému řešení problému.

Piráti chtějí v koaličních jednáních prosazovat svůj návrh bonusu 400 až 800 korun na domácnost měsíčně. Strana dříve uvedla, že zdrojem peněz by byly příjmy státu z emisních povolenek, DPH či z podílu na zisku energetické společnosti ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát. Stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že řešení není špatné, ale dá se udělat výrazně jednodušeji odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje energie.

Fialův kabinet v lednu kvůli razantnímu zdražení energií schválil zvýšení příspěvků na bydlení. Podle ANO nejde o vhodné řešení.