Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš neuspěl u soudu, zpochybňoval způsob vydání Sněmovnou

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zpochybňoval způsob, jakým byl letos vydán Poslaneckou sněmovnou ke stíhání. U Nejvyššího soudu neuspěl, uvedly dnes Seznam Zprávy. Babiš u Nejvyššího soudu podle serveru namítal, že znění žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání se výrazně liší od toho, co následně napsal do obžaloby státní zástupce Jaroslav Šaroch. Chtěl tak dosáhnout vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Nejvyšší soud jeho návrh zamítl s vysvětlením, že se v tuto chvíli a v tomto typu řízení podobnými námitkami zabývat nemůže.

Podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka byl podle serveru problém v tom, že popis skutku v žádosti o vydání se výrazně liší od toho, jak čin popsal v obžalobě státní zástupce Šaroch. "Mezi skutky vymezenými v usnesení Poslanecké sněmovny a v obžalobě absentuje podstatná shoda v obou znacích, jsou mezi nimi zřejmé disproporce především ohledně popisu jednání, tudíž je nelze považovat za identické," uvedl Bartončík v návrhu.

Senát s předsedkyní Blankou Roušalovou však v usnesení uvedl, že návrhu na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení teď Nejvyšší soud rozhodovat nemůže. V případě pochybností o zachování takzvané totožnosti skutku, což je jedna ze zásad trestního řízení, by měl nejprve konat Městský soud v Praze, tedy soudce Jan Šott, jemuž byla kauza Čapí hnízdo přidělená.

"Jestliže bude mít příslušný předseda senátu pochybnosti o zachování totožnosti skutku u obviněného Andreje Babiše, respektive shledá, že skutek, jak je vymezen v žalobním návrhu, není totožný se skutkem, pro který bylo proti obviněnému zahájeno trestní stíhání a pro který rozhodla Poslanecká sněmovna o jeho vydání, musí (obligatorně) nařídit předběžné projednání obžaloby,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pokud by Městský soud v Praze dospěl k závěru, že nebyla dodržena zásada zachování totožnosti skutku, může teoreticky rozhodnout o vrácení kauzy státnímu zástupci k došetření. Pouze městský soud však podle nejvyšší instance nyní "může, lépe řečeno musí" nejprve zkoumat, zda jsou dány důvody pro předběžné projednání obžaloby, nebo zda lze podanou obžalobu projednat v hlavním líčení. Městský soud plánuje první jednání na září.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Jany Nagyové (dříve Mayerové). Podle serveru byl ale Babiš letos v březnu opětovně vydán poslanci k trestnímu stíhání podle stejné žádosti, kterou už vyšetřovatelé poslali do Sněmovny v roce 2017. Text Šarochovy obžaloby sepsaný na konci vyšetřování se tak od žádosti o vydání liší.

Obžalobu bývalého premiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Nagyové v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Státní zástupce je viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Babiš i Nagyová vinu v minulosti odmítli.

Témata:  Andrej Babiš soudy Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy