reklama

"Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15.000 Kč průměr v roce 2021," řekl.

Doplnil, že vláda hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny. Letos se důchody v průměru zvýšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl činit 14.326 korun.

Podle Babiše není důvod obávat se toho, že by v budoucnu peníze na důchody státu chyběly. "Tím, že navyšujeme mzdy, máme vyšší odvody sociálního pojištění. Proto nejsou žádné obavy," řekl. Odmítl varování ekonomů, že kvůli odchodu silných populačních ročníků do penze bude v budoucnu nutné počítat s propadem státních příjmů. "Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030? Kdo bude u vlády?" řekl.

"Andrej Babiš měl na rovinu říci, že žádná důchodová reforma s jeho vládou nebude, a vyzvat pracující občany, aby si na penzi raději o to více šetřili sami. Absurdním tvrzením, že navzdory demografickému trendu a nečinnosti vlády bude na důchody vždy, si dělá z lidí blázny," reagoval na twitteru poslanec Jan Skopeček (ODS).

K navrhované důchodové reformě, jejíž varianty představila tento týden ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), se Babiš vyjadřovat nechtěl. Řekl, že podrobnosti zatím nezná, dozví se je až na úterním jednání koaliční rady.

Odmítl komentovat i vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která mluvila skepticky o tom, že by se důchodovou reformu podařilo prosadit před koncem funkčního období Sněmovny příští rok na podzim.

Maláčová v pátek uvedla, že chce do několika měsíců připravit důchodovou novelu s reformou penzí. Návrh by mohl podle ní v ideálním případě už upravit technické rozdělení nynějšího veřejného systému na dva pilíře - nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu.

Schillerová v reakci uvedla, že zavedení solidárního důchodu, tj. minimální penze, jak ji navrhuje Maláčová, by vyžadovalo zvýšení daňových příjmů nejméně o 300 miliard korun ročně, což by znamenalo razantní navýšení daní. To Schillerová odmítla. Podle ní je nutné napřed najít shodu na financování důchodové reformy, teprve potom začít diskutovat o jejích parametrech. "My říkáme, máme tady konečně koncept nějaké důchodové reformy, tak se o tom pojďme bavit. A pojďme se bavit o tom, kde vezmeme peníze, abychom to zaplatili," řekl dnes v České televizi předseda ČSSD Jan Hamáček.

Premiér uvedl, že pokud se mluví o důchodové reformě, je nutné hledat konsenzus všech sněmovních stran a zároveň vyřešit příjmovou i výdajovou stránku reformy. Znovu přitom odmítl návrh ČSSD, aby se kvůli financování reformy zavedla sektorová bankovní daň.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval Babiše za výrok, že neví, co je důchodová reforma a že se stará jen o zvyšování důchodů. "Důchodová reforma, Andreji Babiši, je zásadní změna současného systému nezbytná k tomu, aby byly důchody dlouhodobě udržitelné. Jinak těžce odskáčou všichni, ti nejslabší nejvíc," uvedl na twitteru.

"Pan premiér dle vlastních slov neví, co je důchodová reforma. Přitom je to nedílná součást udržitelné budoucnosti pro další generace, tedy něco, co bohužel vládě myslící jen na dárečky pro voliče nic neříká," doplni tamtéž šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš také uvedl, že bez ohledu na hospodářský vývoj země zůstanou zachovány nynější slevy na jízdné pro studenty a seniory.