reklama

Tým bude mít podle něj celkem osm členů, místopředsedy mají být ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministr vnitra Hamáček.

Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu ČTK řekl, že v případě zřízení nového dohledového orgánu nebude trvat na obnovení krizového štábu, kterému předsedal. O věci bude dnes odpoledne jednat vláda. Hamáček se v té tobě zúčastní také videokonference s hejtmany, kteří si stěžují na špatnou komunikaci ohledně opatření proti šíření koronaviru nového typu.

Prymula novinářům později řekl, že složení týmu ještě musí schválit vláda. Bezprostředně po jejím jednání by se orgán měl sejít. Kromě Babiše, Hamáčka a Vojtěcha v něm mají být též ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), dva vládní zmocněnci, místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

"První úkol je řešit nějakým způsobem stávající situaci tak, abychom se vyvarovali některých problémů, které nastávaly. Chceme systém nastavit tak, aby se zvýšila jednak laboratorní kapacita, aby nedocházelo ke frontám, ke kterým dochází, a zejména řešit otázku dvou krizových regionů a oblast Prahy, kde problémy jsou zatím největší," uvedl Prymula.

Hamáček nechtěl závěry bezpečnostní rady upřesňovat s tím, že o nich bude ještě jednat kabinet. Od požadavku na zřízení štábu ustoupí, pokud uvidí, že se komunikace a koordinace chytré karantény zlepšuje a "vznikne něco nového". Později na tiskové konferenci ČSSD Hamáček uvedl, že na Bezpečnostní radě státu se o personáliích nemluvilo.

Ministr vnitra předpokládá, jednání vlády skončí dohodou na posílení role armády v chytré karanténě. Hygienické stanice na ni nejsou podle něho dimenzovány a navzdory tomu, že ministr zdravotnictví dostal peníze na jejich personální posílení, není možné přijmout nové pracovníky v krátké době.

O vytvoření centrálního orgánu pro dozor nad chytrou karanténou mluvil před jednáním bezpečnostní rady v České televizi Prymula, který vedl krizový štáb před Hamáčkem. V projektu chytré karantény také podle Prymuly vzniknou další prvky s rovnoměrným zastoupením armády a ministerstva zdravotnictví.

"Bude zřízen orgán, který to (chytrou karanténu) bude nějakým způsobem dozorovat z té nejvyšší úrovně, a pak na úrovni ministerstva zdravotnictví budou další prvky, ve kterých bude armáda zastoupena paritně v podstatě k ministerstvu zdravotnictví," řekl televizi Prymula.

Možné převzetí projektu chytré karantény armádou v neděli zmínil premiér Babiš ve vyjádření na facebooku. "Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování. Podobně se vyjádřil v neděli i Hamáček. Podle něj projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se staví proti tomu, aby armáda převzala vedení chytré karantény. Spolupráci ale nevyloučil.