reklama

Ministerstva upozornila na to, že návrh SPD ve svých parametrech odpovídá předloze, kterou prosazoval Babiš, zmrazení platů ale plánuje o rok kratší. Návrh SPD "neobsahuje pojistku proti skokovému nárůstu platů představitelů státní moci po rozmrazení v roce 2026", který by činil 22 procent.

"Návrh je v podstatě stejný a shodný s tím, který podal Andrej Babiš jako poslanec opakovaně v minulém volebním období a teď znovu. Liší se od sebe pouze tím, že návrh Andreje Babiše navrhuje delší dobu zmrazení platů, ten dnešní, ke kterému jsme přidali souhlasné stanovisko, navrhuje zmrazení platů na čtyři roky," řekla Schillerová. "Jakékoli zmrazení platů ústavních činitelů vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, bude hnutí ANO podporovat," dodala.

SPD s návrhem přišla poté, co právě kvůli hrozbě skokového nárůstu platů Babišovu novelu odmítl Senát. Novelu senátoři označovali za populistické předvolební gesto. Původní Sněmovna ani nová povolební Sněmovna nemohly senátní veto přehlasovat, návrh tedy takzvaně spadl pod stůl. SPD chce, aby Sněmovna návrh projednala zrychleně už v prvním kole, aby jej bylo možné projednat do konce roku.

Plat řadového poslance a senátora za současného zákonného stavu vzroste od ledna podle předběžných údajů o průměrné mzdě o 5500 korun na 96.300 korun měsíčně. Prezident bude brát 321.000 korun a ministři 183.700 korun měsíčně, stejně jako místopředsedové parlamentních komor. Jde o zvýšení o 18.300 korun a 10.500 korun. Premiér a předsedové obou parlamentních komor si měsíčně přijdou na 258.600 korun, zvýšení proti letošku bude představovat 14.800 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací si polepší o 7800 korun na 135.600 korun.