Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům: Jednu dávku vakcíny dostala asi třetina dospělých v USA

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už ve Spojených státech dostala zhruba třetina dospělých, ve věkové kategorii od 65 let činí podíl částečně nebo úplně naočkovaných 70 procent. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl protiepidemický tým Bílého domu.

I přes povzbudivá čísla o vakcinační kampani šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová znovu vyjádřila obavy ohledně směřování epidemie v USA.

Podle agentury AP v těchto dnech statistiky o situaci ve Spojených státech vytvářejí čím dál optimističtější obrázek. Průměrný počet nových úmrtí spojovaných s covidem-19 po maximech nad 3000 spadl k hranici 1000 mrtvých denně, bilance hospitalizací je nejníže od začátku října a americké státy za narůstajícího tempa očkování otvírají registraci pro mladší a mladší obyvatele.

K úterku CDC evidovalo bezmála 84 milionů lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Z toho 45,5 milionu už absolvovalo obě předepsaná očkování, případně injekci vakcíny od firmy Johnson & Johnson, u níž stačí jedna dávka. V zemi s 330 miliony obyvatel se v posledních dnech podává průměrně 2,5 milionu dávek denně.

"Celkem dostalo 84 milionů lidí, asi každý třetí dospělý, nejméně jednu dávku vakcíny a více než 45 milionů lidí je plně naočkovaných. Z těch ve věku 65 let a vyšším 70 procent dostalo alespoň jednu dávku a 43 procent bylo plně naočkováno," oznámil dnes expertní tým Bílého domu.

Pokud by imunizace pokračovala současným tempem, mohla by být v první polovině května alespoň částečně naočkovaná polovina obyvatelstva USA, uvádí deník The New York Times. Přinejmenším v nejbližších dnech se dá očekávat, že tempo nezpomalí, neboť poradci Bílého domu oznámili, že tento týden federální vláda přidělí státům celkem 27 milionů dávek vakcín.

Nejdál jsou zatím v očkovací kampani Aljaška a Nové Mexiko, kde už plně naočkovali pětinu obyvatel. V Georgii, Texasu a Utahu byla k úterku plně naočkovaná zhruba desetina. Aljaška, Mississippi a Západní Virginie už berou jako způsobilé k očkování všechny dospělé a podle dosavadních prohlášení se k nim do začátku května připojí většina zbylých států.

Přední zdravotničtí činitelé ale ani za této situace nemají hrozbu koronavirové epidemie za zažehnanou. Poukazují na šíření znepokojivých mutací a na stagnující přírůstky u statistiky nákaz, jejichž sedmidenní průměr se už déle než týden drží okolo 55.000 na den.

"Když jste na takové úrovni, nemyslím si, že můžete vyhlásit vítězství a říct, že jste z toho venku," uvedl dnes poradce prezidenta Joea Bidena a přední epidemiolog Anthony Fauci.

Podobně věc vidí i šéfka CDC, která v pondělí vyzývala k opatřením na odvrácení nového rozmachu nákazy. "Nadále mě znepokojují nejnovější data a zjevná stagnace, kterou pozorujeme v trajektorii pandemie," citovala z jejího dnešního vystoupení televize CNN. "V posledních několika týdnech jsme učinili mimořádné pokroky a když se teď hned rozhodneme investovat do prevence, nakonec z pandemie vyjdeme rychleji a s menšími ztrátami na životech," pokračovala Walenskyová.

Covidu-19 je v USA připisováno na 544.000 úmrtí, potvrzených případů nákazy koronavirem je už podle agentury Reuters v zemi více než 30 milionů.

Témata:  očkování Bílý dům USA USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy