Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská mutace může být v Česku v desítkách procent

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh.

Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé až šokující. Přesnější data o výskytu mutace v jednotlivých krajích lze očekávat asi za dva týdny, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

"Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2," uvedl Hel.

Nerad prinasim spatne zpravy. Podle predbeznych vysledku je incidence britske varianty v CR v radu nekolika desitek procent, v nekterych oblastech mozna > 50%. Britska varianta viru se brzy stane v CR dominantne prenasenym typem viru SARS-CoV-2.

— Zdenek Hel (@HelZdenek) February 6, 2021

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také řekl, že v Česku už je pravděpodobně prozatím ve velmi malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru. Ta je stejně jako britská také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost dosavadních vakcín proti jihoafrické mutaci je výrazně nižší, dodal Hel.

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, dodal. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu takzvaných polyvalentních vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru. Hel podle svých slov už dvakrát telefonoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), jednání označil za velmi vstřícné a produktivní, věří ve spolupráci.

Jaký podíl nových případů má na svědomí takzvaná britská mutace, české úřady zatím nezveřejnily. Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou a podrobnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

"Spíše než sledovat, kde je prokázán výskyt uvedené mutace, je v tuto chvíli důležitější se maximálně zaměřit na důsledné dodržování veškerých protiepidemických opatření," uvedla Peterová. Krajské hygienické stanice provádějí epidemiologické šetření a trasování rizikových kontaktů na základě informace o pouhém podezření na britskou variantu viru, dodala.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek ČTK řekl, že pokud se britská mutace více rozšíří, může být nakažených v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279.000 nakažených. Za prvních šest únorových dní přibylo v Česku skoro 47.500 případů covidu, v mezitýdenním srovnání počet nakažených roste.

Například na Slovensku se přítomnost nakažlivější mutace koronaviru ukázala u téměř tří čtvrtin zkoumaných vzorků. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl.

Témata:  COVID-19 koronavirus Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy