reklama

Vyplývá to z dat dispečinku intenzivní péče ze soboty 17. října, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. V nemocnicích je aktuálně více než 3500 lidí s covidem-19. V těžkém stavu, který nejčastěji plicní ventilaci vyžaduje, je 587 z nich.

Největší volná kapacita byla podle zveřejněných dat kolem 25. srpna, kdy byly neobsazené téměř dvě třetiny lůžek. Na začátku října to bylo 54 procent a podle sobotních dat 48,1 procenta. Proti začátku října, kdy bylo v nemocnicích celkem 1792 umělých plicních ventilátorů včetně přenosných a na operačních sálech, jich do soboty přibylo 90.

Ve zprávě k sobotním datům národní koordinátor intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý uvedl, že současné počty ventilátorů pokryjí požadavky zvýšeného počtu pacientů, pokud se započítají i takzvaně transportní a ventilátory na operačních sálech.

Nejhorší situace mezi regiony je v nejmenším Karlovarském kraji, kde je podle dat volných jen pět plicních ventilátorů, což je asi 14 procent kapacity. Naopak nejlepší je situace v sousedním Plzeňském kraji, kde jsou dostupné téměř tři čtvrtiny. Méně než třetina kapacity je volná také ve Zlínském (26 procent), Libereckém (27,9 procent) a Středočeském kraji (28,6 procenta). Naopak více než 60 procent volných ventilátorů mají v Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

"Z žádného kraje nemáme informace o tom, že by docházelo k situacím, kdy péče o nemocné by nebyla poskytována v souladu s platnými zákonnými normami, odbornými doporučeními a v souladu se stávajícím stavem odborného poznání," dodal Černý.

Nemocnice podle jeho zprávy podávají požadavky na další ventilátory. "Česká republika by měla v nejbližších dnech obdržet dar 100 ventilátorů od firmy BTL, které celkovou kapacitu posílí," napsal. Vláda v pátek schválila objednávku na 500 přístrojů za 250 milionů korun. O další ventilátory Česko požádalo také prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie.

Nemocnice žádají také o plicní ventilátory CoroVent, které byly vyvinuty letos na jaře díky spolupráci Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, iniciativy COVID19 a firmy MICo. Výroba první části ventilátorů byla hrazena z peněz dárců. Firma ve čtvrtek uvedla, že o ně požádalo už více než 21 zdravotnických zařízení.