reklama

Armáda i policie patří podle průzkumů STEM dlouhodobě k nejdůvěryhodnějším institucím v Česku. Nebylo tak tomu ale vždy. V roce 1997, kdy agentura začala průzkumy důvěry provádět, věřila armádě jen třetina Čechů a policii pouze čtvrtina. Policisté navíc dosahovali dosud v průzkumech nižšího podílu důvěry než vojáci. Teprve v letošním průzkumu jim vyjádřil důvěru stejný podíl dotázaných jako vojákům, a to 78 procent. Městské policii důvěřuje 64 procent účastníků průzkumu.

Městské policii důvěřuje 64 procent účastníků průzkumu. Důvěru v hasiče agentura STEM nezjišťovala, i když se podobně jako vojáci a policisté zapojují do boje se současnou epidemií nového koronaviru.

Velkou míru důvěry mají tradičně obecní a městské úřady. Důvěru jim vyjádřilo v březnovém průzkumu STEM 73 procent lidí. Krajským úřadům věří 68 procent dotázaných. Výrazně nižší podíl důvěry mají celostátní politické instituce. Prezidentovi důvěřuje 56 procent Čechů, Sněmovně 47 procent, členům vlády 46 procent a Senátu 41 procent.

V oblasti práva věří každé z institucí zařazených do průzkumu výrazná většina lidí. Největší důvěře se těší ČOI, které věří 73 procent dotázaných. Podobně vysokou míru důvěry mají i například Nejvyšší soud nebo Nejvyšší kontrolní úřad. Naprostá většina lidí věří i ČNB, a to 72 procent. Více než polovina lidí důvěřuje také České televizi a polovina dotázaných vyjádřila důvěru i odborům.

Agentura STEM zjišťovala také důvěru Čechů v některé mezinárodní instituce. Například Evropskému parlamentu věří jen zhruba třetina obyvatel republiky a Evropské unii asi dvě pětiny Čechů. Důvěru nadpoloviční většiny lidí má Interpol, OSN či NATO a přesně polovina dotázaných vyjádřila důvěru Mezinárodnímu měnovému fondu.

Průzkumu se zúčastnilo 1008 obyvatel České republiky ve věku nad 18 let. Průzkum se konal od 5. do 15. března, tedy z větší části ještě před začátkem nouzového stavu v Česku kvůli šíření koronaviru.