reklama

Lidé, kteří stojí na úplném konci fronty, by se do Velkého sálu žofínského paláce, kde je vystavena rakev, měli dostat zhruba ve 23:45. Rozloučení se tak zúčastní mezi 43.000 a 45.000 lidmi, řekl ČTK provozní ředitel paláce Žofín Jan Hrubý.

Frontu policisté oddělili přenosným hrazením. Podle zpravodaje ČTK však za ním zůstalo přibližně 200 až 300 lidí, kteří doufají v to, že se nakonec na Slovanský ostrov dostanou. Odmítají místo opustit. "Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna," uvedla zklamaná dvojice, která je mezi prvními, kteří stojí za hrazením. "Jela jsem z Liberce, dálnice D10 byla ucpaná a přijela jsem s hodinovým zpožděním," řekla další žena, která se už do Žofína nedostane. Lidé se podle zpravodaje ČTK spoléhali na informaci, že při velkém zájmu bude žofínský palác otevřený až do půlnoci. Za ohrazením podle něj stojí převážně přespolní, kteří do Prahy z vážného důvodu nemohli přijet dřív. Mezi čekajícími jsou i rodiny s dětmi.

"Prosíme zájemce, aby již nepřicházeli a využili pietní místo v Kinského zahradě, kde je stále prostor pro důstojné uctění památky zesnulého umělce," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Pietní místo v Praze 5, kde Gott léta žil a je jejím čestným občanem bude lidem přístupné do nedělní půlnoci. Po skončení rozloučení v žofínském paláci tam budou převezeny také všechny květiny z Velkého sálu.

"Zvolili jsme tuto cestu, aby se dostalo na všechny, kteří se do fronty zařadili," uvedl dále Hrubý. Policie už dříve doporučovala, aby lidé přišli do 20:00. Zatímco v poledne přicházelo na Slovanský ostrov méně lidí než ráno, odpoledne se fronta stále prodlužovala.

Velkým sálem na Žofíně večer proudí lidé stejným tempem jako dopoledne. Neustále je v něm kolem 50 fanoušků všech generací. Stoly uprostřed místnosti se probíhají pod květinovými dary, které lidé dále přinášejí.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukemií.