reklama

V téměř devítimilionovém Rakousku činí aktuálně počet případů v přepočtu na milion obyvatel 1208, což zemi řadí v Evropské unii na páté místo. V Německu, které je proti Rakousku devětkrát lidnatější, se nemoc dosud prokázala u 932 lidí z milionu obyvatel. V Česku je to v přepočtu 337 případů nákazy.

Česko je ale za Německem i Rakouskem v šíření nákazy o čtyři dny pozadu. Při zpětném pohledu do statistik na tom bylo Německo i Rakousko před čtyřmi dny o něco lépe než nyní, v Rakousku bylo 976 případů a v Německu 741 případů na milion obyvatel. V tomto časovém srovnání má Česko proti Německu zhruba polovinu případů a proti Rakousku třetinu.

V počtu testů je ale Česko téměř srovnatelné s Německem i Rakouskem. Česko má v přepočtu na milion obyvatel provedených 5695 testů, Německo 5768 a Rakousko 5812. V časovém srovnání, které zohledňuje dobu šíření nákazy v jednotlivých zemích, má Česko v testování před Rakouskem náskok.

Česko chrání hranici s Německem a Rakouskem od 14. března a kontroly by měly trvat nejméně do 24. dubna. Česko zařadilo 12. března Německo i Rakousko mezi 15 rizikových zemí, nepovažovalo je z hlediska šíření koronaviru za bezpečné. Čeští pendleři, kteří jezdí za prací každý den přes hranici, nemohou nyní do Německa a Rakouska vyjet na méně než 21 dní a po návratu domů je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Pro Čechy uvízlé v zahraničí české ministerstvo zahraničí zajišťuje návraty, speciální autobusy vypravilo i z Berlína či Vídně, dnes se vrací čeští občané z pěti tyrolských obcí.

Češi si ze začátku šíření epidemie nákazu "vozili" zejména z lyžařských zájezdů do italských Alp, dnes ale mezi zahraničními místy nákazy Čechů dominuje Rakousko se 148 případy, Itálie je druhá, Německo třetí.

Další dvě sousední země, Slovensko a Polsko, mají ve srovnání s Českem zlomek případů nákazy i provedených testů. V Polsku je nyní 70 případů na milion obyvatel, na Slovensku 78 případů. Co se týče testů, Polsko jich provedlo 1359 na milion obyvatel, Slovensko 1506.