reklama

Cizinecké policii se od počátku konfliktu přihlásilo 267.014 lidí, ve čtvrtek jich přibylo 1255. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.

Nejvíce uprchlíků zůstává nadále v Praze, podle posledních údajů ministerstva jich zde pobývá 83.207. Hlavní město se tak potýká s nedostatkem míst pro běžence. Stanové městečko se 150 místy vybudované v Troji zejména pro běžence, kteří nemají v Česku nárok na dočasnou ochranu, je téměř plné. Aktuálně v něm podle informací pražských hasičů přebývá 147 lidí, tento týden by proto mělo v pražských Malešicích na pozemku České pošty vyrůst druhé stanové městečko.

Údaje o počtu příchozích z Ukrajiny, kteří v ČR zůstávají, jsou podle Rakušana výsledkem pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí. Průzkum ukázal, že pětina uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U desetiny není úplně jisté, kde nyní jsou. Ministerstvo vnitra plánuje čísla upřesnit podle počtu vydaných dávek a zejména zápisů dětí do škol. Bude podle Rakušana zjišťovat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Vláda ve středu do konce června prodloužila nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od koronavirové krize nynější nouzový stav neomezuje české obyvatele. Potřebný je podle nich kvůli ubytovávání uprchlíků i naplňování zásobníků plynu.