reklama

Favoritem ve volbách bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které by podle průzkumů mohlo získat nejméně čtvrtinu hlasů. Druhé místo patřilo koalici Spolu, kterou vytvořily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a třetí příčka koalici Pirátů a Starostů. Místo ve Sněmovně mělo podle průzkumů jisté hnutí SPD Tomia Okamury.

Kolem pětiprocentní hranice se pohybovaly KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty. Z ostatních uskupení si v průzkumech vedla nejlépe Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.

Letošní volby byly označovány za souboj o charakter demokracie a další směřování ČR a také jako referendum o setrvání Babiše v politice. Premiér a předseda ANO má sice od prezidenta Miloše Zemana přislíbeno, že bude v případě vítězství znovu pověřen sestavením vlády. není ale jisté, zda bude mít ve Sněmovně vládního partnera s dostatečným počtem hlasů.

Většinu v dolní komoře mohly získat obě volební koalice, které by kabinet sestavovaly na třetí pokus v případě, že Babiš dvakrát neuspěje. Třetí nominace na sestavení vlády už podle ústavy není v rukou prezidenta, ale předkládá mu ji předseda Sněmovny.

ANO obhajuje 78 poslaneckých mandátů, jeho vládní partner z ČSSD 15 míst, stejně jako KSČM, která kabinet podporovala. ODS obhajuje 25 křesel, Piráti 22 míst, KDU-ČSL deset a TOP 09 sedm a STAN šest mandátů, dohromady 70 míst. SPD obhajuje zbylých 22 křesel.

Výsledky voleb může ovlivnit voličská účast, která by podle dosavadních odhadů mohla být vyšší než zhruba 61 procent v minulých volbách. Výsledky voleb budou zveřejňovány na volebním webu.