reklama

Náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák řekl, že užité hmaty a chvaty jsou řazené mezi nejmírnější donucovací prostředky. Zasahující policisté se podle něj s mužem nejprve snažili komunikovat, ten ale zvýšil agresivitu. Oháněl se okolo sebe rukama, kopal kolem sebe a jednoho z policistů pokousal. Dvořák dodal, že policista, který muži zaklekl krk, se chvat několikrát pokusil ukončit, muž ale reagoval silným odporem a hrozilo zranění zadrženého i policistů.

Zavolaná záchranná služba podle ředitele krajského ředitelství Jaromíra Kníže muže naložila, na dotaz, zda byl v bezvědomí, řekl, že neví. Ve voze byla následně podle něj zahájena resuscitace, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt.

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí deset až 18 let vězení. Šetří také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití. Krajská policie požádala veřejnost, aby jí poskytla záznamy, které mohou přispět k objasnění incidentu. Uvedla, že vlastní záznamy ani záběry z uličních kamer nemá.

Policisté minulý týden v sobotu odpoledne v Teplicích zasahovali kvůli potyčce dvou mužů, kteří rovněž poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž poté zemřel v sanitce. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „pokud někdo ničí auta, je agresivní, a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách“. Řekl také, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) momentálně nespatřuje trestný čin v jednání policistů, kteří v sobotu proti Romovi v Teplicích zasahovali. Nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. GIBS to dnes uvedla na svém webu.

K důkladnému a nezávislému vyšetření mužovy smrti vyzvala česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Policejním zásahem se hodlá zabývat zástupkyně českého veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Teplický incident vyvolal pozornost nejen v České republice, ale také ve světě. Na místě, kde v Teplicích v sobotu v sanitce muž po policejním zákroku zemřel, vzniklo pietní místo, ke kterému přicházejí stovky lidí, zapalují svíčky a pokládají květiny.