Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR je oficiálně zemí bez ptačí chřipky, může se uvolnit obchod s drůbeží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko je oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky, oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH). Podle Státní veterinární správy (SVS) je to důležitý krok pro uvolnění obchodu s drůbeží se státy mimo EU. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.

ČR je podle WOAH bez výskytu ptačí chřipky od 16. května, dnes byla informace zveřejněna na webu organizace. Status ČR je tím oficiální a informace je k dispozici všem 182 členským státům WOAH.

Veterinární správa bude v následujících dnech rozesílat oficiální dopis kompetentním autoritám všech členských zemí, které letos kvůli výskytu ptačí chřipky omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR. "Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k postupnému uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V ČR bylo v letošním roce postupně vyhlášeno deset ohnisek ptačí chřipky. První dvě se objevila v malochovech 4. ledna na Znojemsku a na Lounsku. Dalších osm ohnisek bylo v komerčních chovech i v neevidovaných malochovech. Naposledy bylo ohlášeno ohnisko ptačí chřipky 14. dubna v obci Plánice na Klatovsku.

Nákaza se na území ČR vrátila po necelém roce v lednu 2021 a postupně se rozšířila do chovů ve většině krajů. Status země bez výskytu nákazy ČR získala naposledy 1. září 2021, další ohnisko se ale objevilo již koncem měsíce. Ve velkochovech bylo loni nutné vybít na půl milionu kusů drůbeže, což je zhruba dvakrát více kusů než v letech 2007 a 2017, kdy nákaza Česko také výrazně zasáhla. Celkem bylo v loňském roce objeveno pět desítek ohnisek

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Z třicítky druhů virů ptačí chřipky jsou často smrtelné dva. Nakažená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a hynou do dvou dnů. Existuje i lehčí forma, kdy má drůbež jen opelichané peří a snáší méně vajec.

Témata:  Česká republika ptačí chřipka

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy