Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČT: Volný čelí za výrok o ivermektinu obžalobě, soud ji vrátil k došetření

Lubomír Volný během potyčky v Poslanecké sněmovně.
Lubomír Volný během potyčky v Poslanecké sněmovně.
Foto: Reprofoto

Státní zastupitelství obžalovalo bývalého poslance Lubomíra Volného (Volný blok) za šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociálních sítích o léku ivermektin. Soud však obžalobu vrátil k došetření, uvedla dnes Česká televize. Podle informací ČTK není rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce si proti němu podal stížnost, o které bude rozhodovat pražský městský soud.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. Někdejší poslanec ve svém příspěvku tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku prostřednictvím zabití pacientů. "Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal na sociální síti.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání ke stíhání loni v květnu. Sněmovna ale o žádosti do podzimních voleb nerozhodla, ačkoliv mandátový a imunitní výbor v červnu jeho vydání doporučil. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům. Poslanec tvrdil, že chce být vydán, aby, jak uvedl, "všechna pravdivá data o ivermektinu zazněla ve veřejném prostoru v průběhu mé obhajoby u soudu". Volný poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.

Ivermektin není v Česku registrovaný. Státní ústav pro kontrolu léčiv už dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací na to, aby jej mohl doporučit k léčbě covidu-19. Lék zkoušela k léčbě pacientů s covidem nemocnice u svaté Anny v Brně.

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pak označil za masového vraha. Policisté případ odložili s tím, že vyjádření nebyla trestná.

Šíření poplašné zprávy se podle trestního zákoníku dopustí ten, kdo "úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá". V základní sazbě hrozí za toto počínání až dva roky vězení nebo také zákaz činnosti. Při spáchání činu prostřednictvím hromadného informačního prostředku se sazba zvyšuje až na tři roky.

Témata:  Lubomír Volný

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:23

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy