reklama

"Naprostou většinu občanů, kteří za první vlny koronaviru o pomoc požádali, se podařilo v pořádku dostat domů. Šlo celkem o 6514 Čechů. Repatriace ale zůstaly důležitou agendou i během turistické sezóny," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Turistickou sezonu resort sleduje mezi 15. červnem a 15. zářím.

Resort připomněl, že Češi měli během sezony omezené možnosti cest do zahraničí. "MZV ostatně cestování do většiny zemí opakovaně nedoporučovalo. To však ne vždy občané respektovali a ocitli se třeba v tíživé finanční situaci (například z důvodu chybějícího připojištění proti covidu-19). V létě se Čechům plně otevřely v zásadě pouze geograficky blízké země, jako Chorvatsko, Řecko, Bulharsko a Itálie," poznamenalo ministerstvo.

Zastupitelské úřady podle něj nejvíce zaměstnalo velké množství dotazů k aktuálním podmínkám a možnostem cestování. "Ukázala se důležitost Konzulárního operačního a informačního centra, které jsme zřídili už na jaře. Ve vrcholu letní sezóny vyřizovalo až 800 hovorů denně, týdně jsme se často pohybovali v řádech několika tisíců vyřízených telefonátů," uvedl Petříček. Neustaly podle něj ale ani další problémy, například ztráty cestovních dokladů, dopravní nehody či hospitalizace českých občanů v zahraničí.

Například zastupitelský úřad v Bejrútu mimo obvyklou agendu asistoval záchrannému týmu hasičů (USAR), který byl vyslán na místo tragického výbuchu v bejrútském přístavu. "V rumunských horách zase řešili kolegové z Bukurešti kuriózní případ ztraceného psa. A úřady v Teheránu, Baku i Moskvě zaměstnala expedice Tatra kolem světa 2, kdy se koordinoval odjezd členů výpravy i s auty po neprodloužení jejich íránských víz," sdělil ministr.

Za pozitivum ministerstvo považuje, že se při epidemii a repatriacím zvýšilo povědomí o dobrovolné databázi cestovatelů Drozd. V letní sezóně se do ní zaregistrovalo 49.569 občanů. Díky databázi může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.