Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Sněmovny se vrátí 98 ze 164 kandidujících poslanců, Spolu jich má méně než ANO

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Koalice Spolu, která ve sněmovních volbách získala nejvíce hlasů, bude mít podle propočtů ČTK ve Sněmovně 71 křesel, druhé ANO obsadí díky změně pravidla přepočtu hlasů 72 křesel a třetí PirSTAN 37 mandátů. SPD získala 20 křesel. Jiné strany se do Sněmovny nedostaly.

Minulé volby před čtyřmi lety vyhrálo s velkou převahou hnutí ANO, které ve 200členné Sněmovně obsadilo 78 míst. Druhá ODS získala 25 mandátů, její současný koaliční partner KDU-ČSL skončil sedmý s deseti mandáty a TOP 09 osmý se sedmi poslanci. Piráti a STAN tehdy kandidovali samostatně. Piráti skončili třetí s 22 mandáty, stejně jako SPD na čtvrtém místě. STAN na devátém místě získal šest křesel.

Do Sněmovny se vrátí 98 ze 164 kandidujících poslanců

Do Poslanecké sněmovny se po současných volbách vrátí 98 dosavadních poslanců ze 164 zákonodárců, kteří obhajovali svoje mandáty. Při předchozích volbách v roce 2017 ve Sněmovně setrvalo 76 ze 149 kandidujících poslanců.

Ve Sněmovně zůstanou předsedové stran vítězné koalice Spolu Petr Fiala (ODS), jenž je i místopředsedou dolní komory, Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a také lídr druhého hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Poslanecký mandát obhájili také předsedové třetí koalice Pirátů se Starosty Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) a rovněž šéf SPD a další z místopředsedů Sněmovny Tomio Okamura.

Poslancem bude nadále nynější předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Naopak z pětice místopředsedů skončí Vojtěch Filip (KSČM), Tomáš Hanzel (ČSSD) a Vojtěch Pikal (Piráti). Zatímco obě tradiční levicové strany do dolní komory vůbec nepronikly, Piráti zaznamenali výrazný propad počtu mandátů z 22 na čtyři. Poslanecká křesla za Piráty tak obhájili už jen šéf jejich klubu Jakub Michálek a stranická místopředsedkyně Olga Richterová.

Z řad ANO zůstává v dolní komoře například předseda jejich poslanců Jaroslav Faltýnek, jenž vede rovněž zemědělský výbor, a šéfové zdravotnického výboru Věra Adámková, sociálního výboru Jana Pastuchová, kontrolního výboru Roman Kubíček, petičního výboru Helena Válková a volebního výboru Stanislav Berkovec. Z ODS bude znovu členem dolní komory šéf jejich poslanců Zbyněk Stanjura, mnohaletý poslanec Marek Benda, který stojí v čele ústavně-právního výboru, i předsedkyně branného výboru Jana Černochová.

Za KDU-ČSL budou jako poslanci pokračovat například předseda jejich frakce Jan Bartošek a šéf evropského výboru Ondřej Benešík, za TOP 09 předseda klubu Vlastimil Válek. Z hnutí STAN znovu uspěli například předseda jejich poslanců Jan Farský a Věra Kovářová, která patří k nejaktivnějším v interpelacích. K poslancům SPD, kteří budou mít mandát v dalším období, patří předseda jejich klubu a hospodářského výboru Radim Fiala a šéf bezpečnostního výboru Radek Koten.

V dolní komoře zasednou i někteří někdejší poslanci z uplynulých volebních období. Patří k nim někdejší ministr zahraničí za ČSSD Jaroslav Bašta (nyní SPD), někdejší středočeská hejtmanka a také místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a bývalý náměstek ministrů spravedlnosti a zdravotnictví Marek Ženíšek (TOP 09), který je náměstkem hejtmanky Plzeňského kraje.

Témata:  volby 2021 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 21:33

Julia Navalná je na seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa časopisu Time

Julia Navalná, vdova po zesnulém ruském opozičním vůdci Alexeji Navalném, hovořila pro časopis Time o svém rozhodnutí vstoupit do politiky poté, co se objevila na obálce jeho posledního čísla, které je věnováno stovce nejvlivnějších lidí světa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy