reklama

"Vím, že mnozí z vás chtějí pomáhat, jak můžou a rádi by například vyjeli k hranicím Ukrajiny, a i mě jako lékaře to táhne na Ukrajinu, když vidím útoky na civilisty, nemocnice a další nevojenské cíle, na které ruská armáda bezohledně útočí," napsal ministr.

Úkolem českých lékařů je ale podle něj momentálně zůstat v českých ordinacích a nemocnicích, a připravovat se na vlnu ukrajinských uprchlíků, která do Česka zřejmě dorazí. "Bude na nás, abychom jim byli schopni poskytnout veškerou zdravotnickou péči, kterou budou potřebovat," dodal Válek.

Ukrajinská ambasáda v Praze v pondělí zdravotníky na twitteru vyzvala, aby přijeli na Ukrajinu pomáhat. Zapojit se mohou v nemocnicích na západě Ukrajiny, ale i v zóně bojů.

Ukrajinci, kteří v ČR získají takzvané vízum ke strpění, které teď úřady uprchlíkům vydávají, mají nárok také na veřejné zdravotní pojištění hrazené státem. Musí se zaregistrovat u Všeobecné zdravotní pojišťovny, která informace publikovala i v ukrajinštině.

S ministrem Válkem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) v neděli hovořil prezident České lékařské komory Milan Kubek o možnostech zapojení komory. Shodli se podle něj, že největším úkolem bude právě pomoc uprchlíkům. "Předpokládáme aktivní účast zejména zdravotníků ukrajinské národnosti," uvedla komora. Členům komory z Ukrajiny, kterých jsou řádově stovky, kteří se ocitli v tíživé situaci, nabízí ČLK veškerou možnou pomoc.