Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Doplacení daně za luxusní dárky? Nečasová si stěžovala, soud jí dal za pravdu

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Finanční úřad postupoval nezákonně, když Janě Nečasové, manželce bývalého premiéra Petra Nečase, doměřil darovací daň z oděvů a doplňků luxusní značky Christian Dior. Předchozí výzvu k podání daňového přiznání jí totiž doručil na nesprávnou adresu. Proto nebyly splněné podmínky pro následné vyměření daně. K tomuto závěru dospěl Nejvyšší správní soud (NSS), který vyhověl kasační stížnosti Nečasové (dříve Nagyové).

Verdikt je dostupný na webu soudu. Daňové řízení bylo jedním z důsledků trestního stíhání Nečasové. Osm kusů oděvů a doplňků, které Nečasová dostala darem, mělo podle finančního úřadu celkovou hodnotu 343.100 korun. Někdejší vlivná premiérova spolupracovnice pak měla zaplatit daň 22.617 korun.

Finanční úřad pro hlavní město Prahu kontaktoval Nečasovou v roce 2015 na základě informací získaných od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Na výzvu nereagovala, proto jí finanční úřad sám vyměřil darovací daň - takzvaně podle pomůcek.

Nečasová podala žalobu k Městskému soudu v Praze. Poukazovala na to, že úřad doručoval výzvu k podání daňového přiznání na nesprávnou adresu. Proto nebyly splněné podmínky pro následné vyměření daně. Městský soud žalobu zamítl, nejvyšší instance se ale nyní postavila na stranu Nečasové.

NSS konstatoval, že finanční úřad neměl výzvu a platební výměr posílat na adresu, kterou si Nečasová jako adresu pro doručování zvolila v roce 2006 u Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Volba nebyla vůči pražskému finančnímu úřadu účinná.

"Doručoval-li finanční úřad výzvu k podání daňového přiznání a platební výměr na adresu, kterou si stěžovatelka zvolila jako doručovací u jiného správce daně v roce 2006, postupoval nesprávně," uvedla soudkyně NSS Lenka Kaniová. Případ se nyní vrací na úroveň Odvolacího finančního ředitelství.

Nečasová figurovala v aféře, která vedla k pádu Nečasovy vlády. Za zneužití Vojenského zpravodajství dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečsová čelí obžalobě také v kauze krácení daně, policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Celkovou cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činila 736.000 korun, Nečasová ji posléze uhradila.

Témata:  Jana Nagyová Finanční správa České republiky (FÚ) Nejvyšší správní soud (NSS)

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 15:01

Česko přijalo víc uprchlíků z Ukrajiny, než zvládá, myslí si většina Čechů

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si většina lidí myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout. Tento názor sdílí 58 procent respondentů. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy