reklama

"V mládí je téměř každý obézní zdravý, ale postupně u většiny obézních vznikají závažné komplikace - zejména nemoci srdce, cév a nádory," sdělil ČTK Svačina, který se zaměřuje na vnitřní lékařství, cukrovku a obezitu. Přístup k obezitě jako k nemoci a její efektivní léčba by podle něj tyto komplikace snížila a nepřímo snížila i náklady veřejného zdravotnictví na další onemocnění.

Dosud léčba podle odborníků nebyla moc efektivní. "Většina postupů vyžaduje spolupráci nemocných v dietě a pohybu, která je dlouhodobě nereálná," uvedl. K bariatrické chirurgii, tedy různým operacím žaludku nebo trávicího traktu, které mají vést ke zhubnutí, je podle Svačiny obtížné pacienty přesvědčit.

Zdravotní pojišťovny hradí tyto operace obézním s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 40 nebo nad 35 v kombinaci s diabetem. Nehrazené jsou naopak nejmodernější léky. Dva z dostupných působí centrálně, jeden snižuje chuť k jídlu, druhý omezuje hlad a potlačuje chutě. Další působí na vstřebávání tuků ve střevě, je i volně prodejný. Dostupné je i injekční antidiabetikum, které mohou dostávat i obézní.

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou. Kombinace vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podle odborníků násobně nebezpečnější. Častěji pak společně vedou k cukrovce druhého typu, infarktům a mrtvicím. Zhruba 30 miliard korun ročně by se podle odhadů ušetřilo, kdyby Češi neměli nedostatek pohybu.