reklama

Připomněl také, že se chystá druhá část projektu chytré karantény, do které bude zapojena mobilní aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz, vznikne i velké call centrum. Vláda také připravuje nákupy do státních hmotných rezerv, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí předloží kabinetu konkrétní návrh.

"Osobně sleduju situaci velice pozorně, každý den mám na stole výsledky za předchozí den, jsem v kontaktu s epidemiology i s týmem chytré karantény. A právě oni připravují společně s ministerstvem zdravotnictví plány na případnou druhou vlnu," napsal Babiš.

Druhá fáze projektu chytré karantény má především propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování a rychlejší izolaci kontaktů nakažených v karanténě. Cílem je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Materiál k zajištění zásob ochranných pomůcek prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) pro možnou další krizi vláda zatím neschválila, zabývat se jím bude v pondělí. Z verze dokumentu k přípravě nákupu pomůcek do státních rezerv, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že SSHR má pro příští krizi nakoupit ochranné zdravotnické pomůcky v hodnotě 2,25 miliardy korun (1,86 miliardy korun bez DPH). Zásoby by ministerstvům a vybraným úřadům měly vydržet na měsíc.

Babiš dále uvedl, že Česko je v pravidelném kontaktu se zeměmi, které už rozvolňují opatření. "Navzájem od sebe čerpáme informace a zkušenosti. Dánsko má například na starosti pracovní skupinu, která se zabývá školstvím, Řecko turistický ruch, my obchod a průmysl. A sledujeme samozřejmě i dění v zemích, kam přišla druhá vlna. Na minulém jednání nás proto doplnil premiér Singapuru," poznamenal předseda vlády.

Zatím poslední videokonference se zúčastnili premiéři Rakouska, Austrálie, Česka, Dánska, Řecka, Izraele, Norska a Singapuru.