Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hudeček žádá za opencard odškodné 7,6 milionu, Vorlíčková 12,5 milionu Kč

Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) žádá po státu odškodné 7,6 milionu korun za své nezákonné trestní stíhání v kauze karty opencard. Ještě vyšší částky - přes 12,5 milionu - se žalobou domáhá bývalá radní Eva Vorlíčková (TOP 09). ČTK to zjistila z justiční databáze. Hudeček výši částky nekomentoval, Vorlíčková se k ní rovněž nevyjádřila. Jejich nároky bude posuzovat Obvodní soud pro Prahu 2, termíny jednání zatím nestanovil.

Hudeček i Vorlíčková čelili od roku 2013 stíhání za to, že společně s ostatními radními o rok dříve údajně neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard, kterou pražský magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění. Senát soudce Alexandera Sotoláře je dvakrát uznal vinnými, Sotolář následně čelil kárným žalobám kvůli zkreslení protokolů z hlavního líčení. Až před rokem a po výměně soudce nakonec soudy obžalované osvobodily.

Hudeček ČTK potvrdil, že se kvůli odškodnému obrátil na soud. „Poté, co jsme dostali vrácené nějaké náklady za právníky, jsem podal žalobu na materiální i nemateriální újmu,“ napsal bez dalších podrobností. Soudní spor se státem avizoval už letos v březnu, kdy se mu ministerstvo spravedlnosti omluvilo na svém webu za újmu na osobnostních právech. V té době uváděl, že se chce domáhat více než milionového odškodnění, protože ministerstvo mu "vrátilo určitou část nákladů za právníky plus doslova drobné desetitisíce jako náhradu škody". "Takže v součtu jsem na nule a odškodnění jsem nedostal žádné," řekl tehdy.

Také Vorlíčková, která minulý týden v souvislosti s kauzou opencard převzala cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci, dnes v reakci pro ČTK zkritizovala, jakým způsobem se s ní ministerstvo spravedlnosti vypořádalo. "Celý proces mě stál cca 1,9 milionu,“ napsala a zmínila náklady na právníky i na znalecké posudky. "Ministerstvo mi vyplatilo cca 1,1 milionu. Což je pro mě nepřijatelné, pro mě jsou 800.000 Kč dva roky práce,“ podotkla. Postup soudce Sotoláře i původní dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchové označila za zvěrstvo.

Protikorupční fond Vorlíčkovou ocenil mimo jiné za to, že na základě jejích informací bylo odhaleno manipulování soudce Sotoláře s protokoly z hlavního líčení. Přepisoval je tak, že jejich písemná podoba se lišila od původních zvukových záznamů z jednání. Státní zástupkyně Máchová nyní v jiném případu čelí obžalobě z vynášení informací z trestních řízení a je postavená mimo službu.

Ministerstvo v případech nezákonného stíhání výši přiznaného odškodného nespecifikuje ani blíže nekomentuje, protože informaci pokládá za citlivý údaj. Ohledně Hudečka pouze v březnu uvedlo, že vedle náhrady nákladů vynaložených na obhajobu žádal také satisfakci jak za samotné trestní stíhání, tak i za jeho nepřiměřenou délku.

Pražští radní jednomyslně schválili navazující kontrakty s firmou Haguess poté, co jim to doporučila hodnoticí komise. U soudu poukazovali na to, že opencard byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Témata:  Tomáš Hudeček kauza opencard

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 20:34

Rusko poslalo na Zelenského atentátníka. Sbíral informace

Polská policie ve středu zatkla muže podezřelého, že poskytoval pomoc ruské vojenské rozvědce GRU při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tuto informaci zveřejnila polská prokuratura na svém webovém portálu. Podezřelému hrozí až osm let odnětí svobody.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy