Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se rozdělují peníze z EU? Většina Čechů netuší, na Brusel ale nadávají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Peníze z rozpočtu Evropské unie považuje za ekonomicky přínosné většina lidí, o jejich rozdělování ale nevědí skoro nic. Například jenom čtvrtina populace se domnívá, že Česko z rozpočtu EU dostává více, než kolik do něj odvádí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Unie letos rozhoduje, jak se budou rozdělovat miliardy z rozpočtu EU na roky 2021 až 2027. Podle ministerstva financí Česko loni obdrželo z unijního rozpočtu 119,9 miliardy korun a odvedlo do něj 51,4 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

"Je skoro neuvěřitelné, že se za 15 let nepodařilo veřejnost informovat o základní věci, tedy že bohatší státy EU dotují rozvoj ČR," uvedl analytik STEM Nikola Hořejš.

Kolik peněz ČR od EU dostává, neví a ani se neodváží odhadnout téměř polovina občanů, 13 procent si myslí, že Česko dává víc, než dostává a 18 procent míní, že země dává i dostává stejně.

U veřejnosti také převládá pocit, že o využití prostředků z fondů nerozhoduje ČR. Téměř tři pětiny si myslí, že o penězích na konkrétní projekty se rozhoduje v institucích EU, nikoli v ČR. "Ačkoliv Češi mají podezření, že peníze z rozpočtu EU nejdou na to nejdůležitější, netuší vlastně příliš, kdo za to může," uvedl Hořejš. Z průzkumu podle něj vyplývá, že Češi se v tom, kdo je odpovědný, nevyznají, a tak propadají celkové skepsi.

Veřejnost dává přednost tomu, aby peníze z EU směřovaly spíše do obcí a regionů než na řešení problémů globálního významu. "Ve veřejném mínění vidíme paradox, že česká populace chce EU, která bude hrát silnější roli v mezinárodním souboji velmocí, ale zároveň se bojí, aby nás to nestálo moc peněz," uvedl analytik.

45 % lidí neví, kolik peněz ČR od EU dostává. 13 % si dokonce myslí, že dáváme více, než dostáváme. 18 % si myslí, že příjmy a výdaje jsou vyrovnané. U budoucího rozpočtu je povědomí ještě nižší. Jen 7 % si myslí, že bude ČR dostávat více, než vloží. https://t.co/8ekb36ZfTc

— STEM (@StemUstav) February 18, 2020

Mezi prioritní oblasti, které byly označeny jako pět nejzásadnějších, patří podle Čechů rozvoj celostátní dopravy, ochrana a zlepšování životního prostředí, sociální služby, podpora zemědělské výroby a podpora výzkumu a vývoje. Pokud měli lidé vybrat jen jedno téma, které je nejdůležitější, tak podle jedné čtvrtiny je to oblast sociálních služeb a péče o sociálně potřebné. Druhé místo s 20 procenty obsadila ochrana a zlepšování životního prostředí.

Podle Hořejše česká veřejnost intuitivně preferuje podobné oblasti, jaké mají prioritu i v návrhu evropského víceletého rozpočtu. "Především životní prostředí, sociální služby a věda jsou přitom českými politiky v diskusi o EU spíše opomíjeny, zatímco veřejnost je považuje za velmi důležité. Spíše kladně se staví k diskutovanému posílení evropských pohraničníků, Frontexu. Naopak k některým novinkám - jako je vojenská spolupráce - a především k řešení migrace se staví velmi skepticky," shrnul.

Průzkum se uskutečnil v druhé polovině loňského října, účastnilo se ho zhruba tisíc respondentů starších 18 let.

Témata:  Češi EU průzkumy vlajky

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy