reklama

Podle čtyř desítek analytiků dotazovaných agenturou Reuters však koruna do roka zpevní nejvíce z měn v regionu střední a východní Evropy.

Z Česka se za dva týdny stala nákazou nejhůře postižená unijní zemí, nechala za sebou i Španělsko a Francii, sumarizuje Bloomberg. "Směnný kurz koruny nyní pevně svírá druhá vlna pandemie v České republice," konstatovala analytička Melanie Fischingerová ze společnosti Commerzbank. "Koruna se v poslední době ocitla pod tlakem kvůli strachu z nové plošné karantény," dodala.

Česká měna se blíží sedmé týdenní ztrátě za sebou. Polský zlotý a maďarský forint přitom druhý týden rostou, třebaže i v těchto zemích počet nově infikovaných stoupá, připomněla agentura Bloomberg.

Nejistota ohledně druhé vlny pandemie a dopadu souvisejících restrikcí na ekonomiku může přetrvávat v nadcházejících týdnech. Myslím, že poslední pokles měn zemí střední a východní Evropy byl přehnanou reakcí," řekl agentuře Reuters Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

"Makroekonomické pozadí nadále podporuje tu vyhlídku, že se česká koruna ze svých nedávných ztrát vzpamatuje, jakmile se obavy ohledně dopadu pandemie umírní.“

Koruna od čtvrtečního podvečera zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posílila o 15 haléřů a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 27,04 Kč/EUR. K dolaru si česká měna polepšila o 27 haléřů na 22,88 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.