reklama

Návrhy ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se týkaly také třeba náhrad za škody, pokud byli lidé přímo poškozeni opatřeními vlády v době koronavirové krize. Kabinet měl podle opozice určit úřad, na který by se obyvatelé mohli obracet, připravit on-line formulář a připravit metodiku k uplatnění nároku na náhradu. Opozice chtěla po vládě také legislativní úpravy, které by Správě státních hmotných rezerv zjednodušily nákup ochranných pomůcek mimo nouzový stav.

Sněmovna měla podle představ opozičních stran vyzvat vládu k neprodlenému představení změn ústavního zákona o bezpečnosti reagující na zkušenosti s epidemií. Předsedkyně sněmovní ústavní komise Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že předloha je téměř hotová a konzultace se zástupci dalších stran by se měly uskutečnit do konce července. "Ministerstvo vnitra pracuje, jak má," řekla.

Občanští demokraté prostřednictvím svého poslance Martina Kupky neúspěšně navrhovali provedení zátěžových testů systému zdravotní péče, aby se zjistilo, zda je připraven na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Sněmovna zamítla i požadavek Vlastimil Válka (TOP 09), aby vláda představila plán očkování vakcínou na onemocnění covid-19, až bude k dispozici.

Karvinska, kde onemocněli hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin, se týkal návrh lidovecké poslankyně Pavly Golasowské. Chtěla, aby dolní komora vyzvala kabinet k opatřením, aby se zamezilo šíření nemoci. Měla se týkat chytré karantény a zajištění dostatečných kapacit hygieny i míst pro testování obyvatel.