reklama

Podle dat ÚZIS bylo za poslední týden více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili.

"Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém. Většina regionů je prakticky bez výskytů nemoci covid-19. Plošně nemáme problém, ale jsou lokální ohniska," řekl na tiskové konferenci ministr.

Postupné rušení omezení podle něj situaci nezhoršilo. "Všechna data ukazují, že postupné kroky rozvolňovaní nemají negativní plošné jevy a plošně se na populaci nic negativního neodehrává," potvrdil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. V posledním týdnu přibylo nakažených ve čtyřech místech. Noví pacienti většinou nemají příznaky nebo jen slabé obtíže. Nemoc se nešíří mezi zranitelné skupiny, dodal Dušek.

Podle předsedy České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého je počet hospitalizovaných malý. Pětina z nich pak potřebuje intenzivnější péči. Nyní je v nemocnici 111 pacientů, deset z nich je ve vážném stavu. Polovina všech nemocných, kteří museli do nemocnice, strávila v ní méně než 11 dnů. Polovina těch, kteří byli ve vážném stavu a zvládli ho, byla na jednotce intenzivní péče do 22 dní.

Pracoviště mají volnou kapacitu, volný je i personál. Podle Vojtěcha tak není nutné mít v nemocnicích zvláštní místa pro pacienty s covidem-19. "Vyčleňovat speciální kapacity, které nebudou zabírány jinými pacienty, už v tuto chvíli není na místě. Naopak už to nemocnice dělat nemají, aby měly kapacity pro standardní pacienty," řekl Vojtěch. Podle něj je ale zdravotnictví v pohotovosti, funguje národní dispečink intenzivní péče, v krajích jsou koordinátoři a kraje mají plán, kde by se případní nakažení léčili.

Podle Černého je záložní kapacita zdravotního systému velmi vysoká a obnovení předcovidové péče nic neomezuje. Ministr i experti dnes několikrát vyzvali pacienty, aby návštěvu lékařů neodkládali. Uvedli, že ke strachu z nákazy není důvod. Chorobu covid-19 by lidé měli začít vnímat jako jiné infekční nemoci, měli by ale myslet na prevenci, dodržovat hygienická pravidla a nepodceňovat příznaky, uvedli odborníci.

Ministerstvo zdravotnictví se podle Vojtěcha připravuje i na případnou druhou vlnu epidemie. Počítá s posílením krajských hygienických stanic. Změnila se také strategie testování. Kvůli testování zejména v ohniscích nákazy se zvýšil podíl pozitivních testů vůči celkovému počtu testovaných.

Odborníci začnou nyní pracovat na studii, která se zaměří na to, kolik lidí ve skutečnosti na covid-19 v Česku zemřelo. Nejvíc obětí tvoří lidé vyššího věku s dlouhodobými onemocněními, častěji muži. Etická komise dala minulý týden k analýze souhlas.