Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus: Nově nakažených v Česku výrazně ubylo

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku v neděli přibylo 1887 případů nákazy novým typem koronaviru, je to nejméně od 5. října. Proti minulé neděli je nárůst poloviční, proti sobotě počet případů klesl o 2312. O víkendu se ale zpravidla méně testuje a počet provedených testů klesal celý uplynulý týden. Od března testy prokázaly přes 460.000 případů.

Většina nakažených měla mírný průběh nemoci. S koronavirem zemřelo od března 6208 lidí. Za neděli bylo úmrtí 65, což je zatím nejnižší denní počet za poslední měsíc. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně je v zemi 126.602 nakažených. Podle posledních dostupných údajů bylo v sobotu v nemocnicích hospitalizováno s covidem 7200 lidí, u téměř 1100 z nich lékaři hodnotili stav jako vážný.

Šíření epidemie v Česku podle odborníků zejména v posledním týdnu zpomaluje, počty nových pozitivních testů jsou v mezitýdenním srovnání nižší. Současně ale v minulém týdnu ubylo testů. V pondělí a úterý počet testů proti předchozímu týdnu klesl o tisíce, ve zbývajících dnech týdne pak o více než 10.000. O počtu testů provedených v neděli bude ministerstvo informovat dnes po 18:00. Mezi testovanými je stále přibližně čtvrtina nakažených, v sobotu podíl prokázaných nákaz na počtu testů činil 26 procent.

Počet úmrtí se dál zvyšuje. Od začátku listopadu zemřelo přes 2700 lidí s koronavirem, nejvíce jich bylo 250 v úterý 3. listopadu. Minulý týden bylo denně obětí od 130 do 200, za neděli ministerstvo zatím eviduje 65 zemřelých, což je nejméně za poslední měsíc. Při pozdějších aktualizacích se ale údaje o úmrtích většinou mění.

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku již přesáhl počet mrtvých ve Švédsku, které má srovnatelné množství obyvatel. V Česku od začátku epidemie zemřelo s koronavirem 6208 lidí, ve Švédsku dosud 6164. Švédský údaj je ovšem z pátku - víkendové statistiky švédské úřady nezveřejňují. Například premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém televizním projevu 21. září zmiňoval, že Švédsko má 5865 obětí covidu, což tehdy bylo jedenáctkrát víc než v Česku.

Švédsko má také podstatně méně zjištěných případů nákazy koronavirem. Od března jich laboratoře odhalily 177.355, v Česku již přes 460.000. I ve Švédsku je ale, stejně jako ve většině evropských států, nyní infekce opět na vzestupu. Denně v této severské zemi nyní přibývá v průměru asi 4500 případů nákazy.

Švédsko je v koronavirových statistikách velmi sledovanou zemí, protože se rozhodlo s nákazou bojovat jinak než většina zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných zákazů a příkazů, vydává doporučení a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření je ale závazných.

Nejhorší situace v ČR zůstává momentálně na Vysočině, čtyři z jejích pěti okresů jsou nejvíce zasaženými v republice. Na Havlíčkobrodsku hygienici za uplynulých sedm dní zaznamenali 707 nakažených na 100.000 obyvatel, na Pelhřimovsku 689. Přes 600 případů na 100.000 obyvatel má také Žďársko a Jihlavsko. Naopak relativně nejlépe je na tom Praha a Praha-západ, kde bylo za uplynulý týden kolem 206 případů koronaviru na 100.000 obyvatel.

Ministerstvo zdravotnictví ode dneška začalo zveřejňovat rizikové skóre, podle kterého se budou uvolňovat, nebo zpřísňovat protikoronavirová opatření. Nyní je na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19, v současnosti platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

Vláda se dnes bude zabývat návrhem na prodloužení nouzového stavu, ministr zdravotnictví chce požádat Sněmovnu o prodloužení o 30 dní. Aktuálně platí stav nouze do tohoto pátku. Dolní komora by o tom měla jednat ve čtvrtek.

Témata:  COVID-19 koronavirus Ministerstvo zdravotnictví Česká republika

Aktuálně se děje

9:48

Netanjahu odmítl tvrzení mezinárodních organizací, že v Pásmu Gazy hrozí hladomor

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu během jednání se šéfy diplomacie Británie a Německa odmítl tvrzení mezinárodních organizací, že ve válkou zmítaném Pásmu Gazy hrozí hladomor. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy